- Dla młodych ludzi Internet jest niezwykle ważną przestrzenią, stwarzającą możliwość ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Młodzież swobodnie porusza się w sieci. Młodzi ludzie przenoszą do niej swoje prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, których są bohaterami, chcą być popularni i lubiani, chcą zaistnieć w sieci. Niestety, nie zawsze pamiętają, że pozornie niewinny żart w Internecie, brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do czyjejś krzywdy. Dlatego należy uczyć młodych użytkowników takiego posługiwania się komputerem i Internetem, by nie zagrażał on zdrowiu człowieka i kontaktom międzyludzkim. - wyjaśnia Anna Dobraczyńska, koordynator obchodów DBI 2010 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Dzień ten ustanowiono z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 roku. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. W tym roku organizatorzy DBI zaproponowali kampanię na temat "Pomyśl zanim wyślesz". Spot tej kampanii przedstawia możliwe konsekwencje nierozważnego publikowania prywatnych treści w sieci. - Dzięki obchodom w szkole Dnia Bezpiecznego Internetu dowiedziałam się, jak bronić się przed zagrożeniami czyhającymi na młodego użytkownika sieci. Szczególną uwagę zwrócono mi na problem cyberprzemocy oraz zamieszczania zdjęć, filmików w Internecie. Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy, jak poważne i niebezpieczne niesie on ze sobą konsekwencje. Teraz wiem jak korzystać z Internetu, aby przynosił mi tylko korzyści - mówi Diana, uczennica kl. I LO im. ONZ w Biłgoraju. W tym roku obchody rozpoczęły się 29 stycznia, a zakończyły 9 lutego. W tym czasie w szkole odbyły się: lekcje technologii informacyjnej, informatyki, godziny wychowawcze, warsztaty dla uczniów poświęcone problemom cyberprzemocy, spotkania nauczycieli, rodziców i uczniów z przedstawicielami policji, przygotowanie przez uczniów stron internetowych, projektów multimedialnych, plakatów, gazetek, wystaw, ulotek dotyczących zagrożeń występujących w Internecie i zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Podsumowaniem projektu było wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie "Twoje zdjęcie w Internecie - szansą dla Ciebie czy zagrożeniem? Do konkursu zaproszono uczniów z 9 szkół ponadgimnzjalnych oraz 26 gimnazjów powiatu biłgorajskiego. W etapie szkolnym prezentacje multimedialne przygotowało 62 uczniów. Do finału zakwalifikowano 14 prac. - Uczniowie w bardzo różnorodny i ciekawy sposób przedstawili pozytywne i negatywne aspekty zamieszczania w Internecie zdjęć, filmików oraz swoich danych. Zwracali uwagę na sposoby ochrony swojego wizerunku oraz podpowiadali sposoby obrony przed cyberprzemocą. Oprócz wartości merytorycznych i zaangażowania w wykonanie prezentacji multimedialnych wzięliśmy pod uwagę również walory estetyczne. Przy okazji serdecznie dziękujemy głównemu sponsorowi naszego konkursu, firmie MODEL Opakowania sp. z o. o. w Biłgoraju za przekazanie środków finansowych na nagrody dla uczniów w Powiatowym Konkursie - mówi pani Dobraczyńska.
Lista osób wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie
PONADGIMNAZJALNE
Lp. Imię i nazwisko ucznia Miejsce Szkoła
1. Agnieszka Nowak I LO im. ONZ
2. Michał Cieliszak II Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących
3. Sebastian Stepień II Zespół Szkół Leśnych
4. Jarosław Padiasek III Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej
5. Maria Łoś wyróżnienie LO im. ONZ
6. Sadowy Mateusz wyróżnienie Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej
7. Piotr Oleszczak wyróżnienie Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II
GIMNAZJA
Lp. Imię i nazwisko ucznia Miejsce Szkoła
1. Robert Kochan I Miejski Zespół Szkół
2. Kamil Bucior II Miejski Zespół Szkół
3. Dominika Leszczyńska III Powiatowe Gimnazjum nr 2
4. Paulina Wołoszyn III Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej
5. Magdalena Mazurek wyróżnienie Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej
6. Martyna Łagożna wyróżnienie Powiatowe Gimnazjum nr 2
7. Klaudia Koperwas wyróżnienie Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej