- 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie - informuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dodając: - Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop podał w swoim raporcie o zniszczeniu getta, że jego oddziały ujęły lub zabiły ponad 56 tys. Żydów oraz wykryły 631 bunkrów. Według tego raportu Niemcy deportowali do obozów pracy na Lubelszczyźnie 36 tys. ludzi, pozostali zginęli na miejscu lub w komorach gazowych Treblinki. Podane przez Stroopa dane liczbowe są bez wątpienia zawyżone, lecz nie dysponujemy innymi. Jednocześnie po "aryjskiej stronie" muru getta Niemcy zintensyfikowali akcję poszukiwania ukrywających się Żydów, oferując za ich ujęcie nagrody pieniężne.
Wybuch powstania miał miejsce dzień przed świętem Pesach, nazywanym też Świętem Wolności.
W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające bohaterską postawę powstańców.
Akcja "Żonkile", którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich Polin odbyła się też w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. To właśnie ten kwiat stał się symbolem pamięci o bohaterach powstania, bo to właśnie żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję, ale także dlatego, że jego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy.