Czym jest trupi jad?
Trupi jad to substancja, która powstaje w wyniku rozkładu ciała po śmierci człowieka. Jest to mieszanina gazów, związków chemicznych oraz amin biogennych. Charakteryzuje się intensywnym zapachem, który jest jednym z najłatwiejszych sposobów na rozpoznanie jego obecności.
Trupim jadem nazywa się dokładnie substancje z grupy amin biogennych, które powstają w zaawansowanych procesach gnilnych i rozkładzie ciała. W czasie, gdy ludzki organizm ulega rozkładowi, wydziela się mnóstwo bakterii, toksycznych gazów i amin biogennych. Więcej informacji znajdziesz w https://www.kastelnik.pl/blog/czy-trupi-jad-jest-niebezpieczny/
Jak powstaje trupi jad?
Trupi jad powstaje w wyniku rozkładu ciała po śmierci człowieka. Proces ten jest złożony i składa się z kilku etapów. Najpierw dochodzi do rozpadu białek, co prowadzi do powstania amin biogennych. Następnie aminy te ulegają dalszemu rozkładowi, co prowadzi do wydzielania się trupiego jadu.
Dlatego trupi jady to aminy, które powstają w trakcie rozpadu komórek i aminokwasów organizmu i zyskują na sile mniej więcej 10 godzin po ustaniu wszelkich funkcji życiowych organizmu.
Jakie aminy biogenne powstają w trupim jadzie?
Wspominane aminy biogenne mogą w różnych ilościach występować w trupim jadzie. W trupim jadzie wykryto wiele różnych amin biogennych, w tym kadawerynę, putrescynę, sperminę, spermidynę, a także neurynę.
Aminy biogenne to grupa związków organicznych, które powstają w organizmach żywych w wyniku procesów biochemicznych. Są to związki zawierające azot i mają różnorodne funkcje biologiczne.
W przypadku trupiego jadu głównymi aminami biogennymi są putrescyna (tetrametylelenodiamina) i kadaweryna (pentametylenodiamina). Powstają one w wyniku dekarboksylacji aminokwasów, takich jak ornityna, lizyna i arginina, w procesie rozkładu białek w obumarłych organizmach. Putrescyna i kadaweryna są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach ciał w stanie rozkładu.
Jakie zagrożenia stwarza trupi jad? Zatrucie trupim jadem
Trupi jad może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku, gdy zostanie on niewłaściwie usunięty. Bezpośrednim zagrożeniem jest ryzyko zakażenia bakteryjnego, które może prowadzić do rozwoju chorób zakaźnych, takich jak choroby skóry czy układu pokarmowego.
W przypadku zatrucia trupim jadem organizm może przejawiać różnorodne objawy, które zależą od ilości i drogi, jaką toksyna dostała się do organizmu. Warto wiedzieć, że trupi jad w temperaturze nieprzekraczającej 21 stopni Celsjusza, czyli temperaturze pokojowej zachowuje formę przeźroczystej cieczy, dlatego amatorom trudno do zlokalizować gołym okiem. Ponieważ jest produktem komórek żywego organizmu, wydziela on nieprzyjemny zapach nazywany zapachem śmierci.
Objawy zatrucia trupim jadem
Pierwsze objawy zatrucia trupim jadem są różnorodne i zależą od stopnia narażenia na substancję. Mogą wystąpić objawy takie jak:
Objawy zatrucia jelitowego, czyli bóle brzucha,
Nudności,
Ból brzucha;
Wymioty,
Biegunka,
Gorączka,
Osłabienie;
Dolegliwości ze strony układu oddechowego;
Bóle głowy.
W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Objawy zakażenia mogą być różne, ale najczęściej przypominają one te, które występują w przypadku grypy żołądkowej, czyli popularnej jelitówki.
Kontakt z ciałem osoby zmarłej
Kontakt z ciałem osoby zmarłej, zwłaszcza bezpośredni dotyk, może prowadzić do narażenia na trupi jad oraz inne substancje wydzielające się w trakcie rozkładu ciała. Dlatego tak ważne jest zachowanie higieny oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawice i maski.
Należy unikać nadmiernego kontaktu z ciałem zmarłego. Zakład pogrzebowy powinien zabrać zwłoki, a na miejsce zgonu koniecznie trzeba wezwać firmę sprzątającą po zwłokach, która zadba o to, by wyeliminować wszelkie ślady krwi i płynów ustrojowych zawierające patogeny i jady trupie.
Czy trupi jad może być szkodliwy dla zdrowia?
Tak, trupi jad może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza gdy zostanie niewłaściwie usunięty. Może on prowadzić do rozwoju chorób zakaźnych, takich jak choroby skóry czy układu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie usuwanie trupiego jadu oraz zachowanie higieny.
Bagatelizowane zatrucie trupim jadem może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, by w razie podejrzenia zatrucia jak najszybciej udać do lekarza pierwszego kontaktu.
Pozostawanie w pomieszczeniu, w którym przez pewien czas znajdowały się zwłoki, może stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia człowieka, ponieważ substancje zawarte w trupim jadzie mogą wywołać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak silne biegunki, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, duszności czy kaszel.
Trupi jad stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i jego zakażenie jest możliwe poprzez bezpośredni kontakt ze zwłokami (np. dotykając je lub całując) lub nosząc ubrania, które miały z nimi kontakt. Pierwsze objawy zatrucia trupim jadem zwykle pojawiają się około kilkunastu godzin po kontakcie z tą substancją. W razie ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Jak pozbyć się trupiego jadu? Dezynfekcja po zgonach
Pozbycie się trupiego jadu wymaga odpowiedniego postępowania po śmierci osoby. W przypadku, gdy ciało znajduje się w domu, należy niezwłocznie wezwać specjalistyczną firmę zajmującą się usuwaniem zwłok. Pracownicy takiej firmy wykonają wszystkie niezbędne czynności, aby usunąć trupi jad z mieszkania oraz przeprowadzą dezynfekcję pomieszczeń.
W celu pozbycia się trupiego jadu należy używać specjalnych silnych środków chemicznych z atestem. Jedynie takie preparaty na bazie aldehydów, nadtlenku wodoru i czwartorzędowych związków amoniowych będą w stanie zneutralizować aminy biogenne z mieszkania.
Usługi dezynfekcji po zgonach wraz z usuwaniem trupich jadów zlecisz w firmie Kastelnik na całodobowej infolinii tel. 735-960-510. Technicy zastosują profesjonalne środki chemiczne do usuwania wszelkich szkodliwych substancji i trupiego jady z mieszkania, przygotowując je do bezpiecznego zamieszkania. Gwarancja skuteczności potwierdzana jest certyfikatem dezynfekcji wydawanym przez przedsiębiorstwo Kastelnik po zakończeniu prac w mieszkaniu po zmarłym.