Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego po raz pierwszy organizuje podobny konkurs o zasięgu wojewódzkim, w którym mieszkańcy wsi mogą docenić sołtysów z województwa lubelskiego. Finał konkursu odbędzie się 11 września br.
Do najważniejszych zadań sołtysa należą animacja działań i projektów mających znaczący wpływ na rozwój wsi, podejmowanie inicjatyw w celu aktywizacji i integracji mieszkańców, a także diagnoza potrzeb swojego regionu, tak by realizowane projekty zaspokajały je w pełni. Kluczowe jest tutaj sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Funduszu Sołeckiego na inicjatywy, które wpłyną pozytywnie na rozwój regionu i jakość życia jego mieszkańców.
- Województwo lubelskie to w 70 procentach tereny rolne, to 213 gmin i 3645 sołectw. Sołtys jest podstawowym organem społeczności lokalnej. Wszystko co chcemy, żeby się zadziało, uzgadniamy właśnie z nim. To on najczęściej występuje o modernizację dróg, budowę placu zabaw czy świetlic. Widzimy zatem, że potrzeba na docenienie sołtysów jest ogromna i dlatego organizujemy ten konkurs - mówił członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.
Kandydatem w konkursie może zostać sołtys z województwa lubelskiego, który aktualnie pełni funkcję i był sołtysem co najmniej przez cały poprzedni 2022 rok. Osoby do tytułu "Nasz Sołtys" mogą zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa w ilości co najmniej 5 osób, rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz powiaty.
W konkursie przewidziane są dwie kategorie, oddzielnie dla pań i panów pełniących funkcję sołtysa:
za zajęcie I miejsca - 5000 zł
za zajęcie II miejsca - 4000 zł
za zajęcie III miejsca - 3000 zł
3 wyróżnienia po 2000 zł w każdej kategorii.
Laureaci otrzymają również tytuł "Nasz sołtys" i statuetki.
Podczas oceny zgłoszeń będą brane pod uwagę takie aspekty działalności, jak: wpływ podjętych zadań na integrację społeczności lokalnej, działalność społeczna i jej materialne rezultaty, poprawa infrastruktury komunalnej, wykorzystanie środków funduszu sołeckiego lub projekty inwestycyjne. Istotne z punktu widzenia osiągnięć Kandydata do tytułu "Nasz Sołtys" będą także: współpraca z samorządem gminnym, dalsze plany związane z działalnością sołectwa, aktywna reprezentacja gminy i swojego regionu oraz udział w konkursach obrazujących osiągnięcia.