Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym kojarzą nam się niemal wyłącznie z latem. Tymczasem coraz więcej mówi się o tym, by włączyć je do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia poparzeń, ale również ze względu na to, że promieniowanie słoneczne przyśpiesza proces starzenia się skóry, powoduje powstawanie przebarwień, a także zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry na czele z czerniakiem.
Rodzaje promieniowania słonecznego
Biorąc pod uwagę długość fali, wyróżnia się trzy podstawowe typy promieniowania słonecznego, mianowicie:
- UVA - dociera ono najgłębiej spośród wszystkich typów promieniowania słonecznego, działając negatywnie na naszą skórę. Odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry, niszcząc kolagen - białko, które odpowiada m.in. za elastyczność naszej skóry. Natężenie UVA jest przez cały rok bardzo duże, jest niezależne od pory roku i warunków atmosferycznych, ponieważ przenika przez chmury i przez okna.
- UVB - odpowiada ono za opaleniznę, będąc jednocześnie głównym sprawcą oparzeń słonecznych. Przyczynia się do rozwoju raków skóry. Promieniowanie to jest najintensywniejsze w okresie letnim, zwłaszcza pomiędzy 10:00 a 16.00. Nie ma przy tym zdolności przenikania przez chmury i okna, dlatego też pozostając w domu jesteśmy bezpieczni.
- UVC - ten rodzaj promieniowania jest bardzo szkodliwy, ale jest przy tym całkowicie zatrzymywany przez warstwę ozonową i nie dociera na powierzchnię ziemi.
Jak wybrać filtr przeciwsłoneczny?
Wbrew pozorom wybór odpowiedniego kosmetyku z filtrem SPF (Sun Protection Factor) nie jest prostym zadaniem. Obecnie na rynku nie brakuje tego typu produktów, a to paradoksalnie utrudnia zadanie.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy filtrów:
- filtry chemiczne - charakteryzują się stosunkowo dużą trwałością. Nie znikają od razu pod wpływem potu, wody czy temperatury, chociaż nie są na nie całkowicie odporne. Ich zaletą jest także lekka konsystencja, która sprawia, że idealnie sprawdzają się pod makijaż. Nie tworzą też na skórze białego filmu,
- filtry fizyczne - charakteryzują się stosunkowo niską odpornością na ścieranie, dlatego należy często je reaplikować. Mogą pozostawiać na skórze biały film, mają też nieco cięższą formułę niż filtry chemiczne. Ich zaletą natomiast jest to, że działają od razu po aplikacji. Filtry fizyczne rekomenduje się dla osób ze skórą suchą, wrażliwą, alergiczną, a także dla dzieci.
Rodzaje kosmetyków do twarzy z SPF
Istnieje wiele typów kosmetyków, które zawierają filtr przeciwsłoneczny, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV. Poniżej kilka przykładów:
- kremy twarzy z SPF - są to zdecydowanie najpopularniejsze kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. Należy stosować je codziennie, niezależnie od pory roku, a także od tego czy wychodzimy z domu, czy nie. Najlepiej wybierać kosmetyki ze szerokim spectrum ochrony - zarówno przez UVB, jak i przed UVA,
- serum z SPF 50 - to produkt, który łączy w sobie pielęgnację z ochroną przeciwsłoneczną. Do tego ma lekką i niebielącą formułę, która umożliwia przyjemną aplikację i idealnie sprawdza się pod makijaż,
- podkłady z filtrem SPF - to produkty polecane osobom, które chcą zapewnić sobie dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Zwykle jednak poziom ochrony oferowany przez tego typu produkty są niższe niż w przypadku kremów z filtrem SPF. Dlatego też nie należy polegać na nim jako jedynej formie ochrony przeciwsłonecznej,
- balsamy do ust z SPF - skóra na naszych ustach jest wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie słoneczne i pod jego wpływem łatwo ulega przesuszeniu,
- Kremy BB (beauty balm) i CC (color correcting) z SPF - często zawierają SPF i mogą zapewnić lekkie krycie. Podobnie jak w przypadku podkładów, nie należy polegać na nich jako jedynej formie ochrony przeciwsłonecznej.
- Spraye utrwalające z SPF - są to lekkie, zwykle bezbarwne spraye, które utrwalają makijaż i zapewniają dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym.
Red.