Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie zaprezentował drugą część zabytków archeologicznych, odkrytych przez Grupę Eksploratorzy przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym. Odkrycia dokonano podaczas poszukiwań kierowanych przez Janusza Szabata i Piotra Magocha, wiosną bieżącego roku, w miejscowości Księżpol (realizowanych na podstawie pozwolenia konserwatorskiego).
- Członkowie grupy dokonali rewelacyjnego odkrycia na sąsiadujących ze sobą polach ornych - zaskakująco dużej ilości metalowych zabytków archeologicznych, w miejscu gdzie dotychczas nie było znanych stanowisk archeologicznych. Wszystkie znaleziska zabytków metalowych posiadają lokalizację GPS, o co zadbali poszukiwacze - przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
Odkrycie zostało natychmiast zgłoszone przez poszukiwaczy do WUOZ w Lublinie Delegatura w Zamościu, a jego pracownicy dokonali oględzin terenowych tego miejsca. Ceramika znaleziona na polach podczas oględzin terenu potwierdza datowanie monet odkrytych przez poszukiwaczy.
- Mamy więc do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem archeologicznym, bardzo wartościowym pod względem naukowym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w takich ilościach - pionformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
W załącznikach zdjęcia monet z okresu średniowiecza i okresu staropolskiego, które odkryli poszukiwacze:
1. Fragment srebrnego grosza praskiego, celowo odciętego od całości monety w trakcie transakcji handlowej. Grosze praskie wybijano w połowie XIV wieku.
2. Szeląg ryski Zygmunta III Wazy - wybity na przełomie XVI/XVII wiek.
3. Półkopiejka rosyjska tzw. "Potuszka" - wybijana w XVII w.
4. Srebrne 3 grosze Zygmunta III Wazy, tzw. "Trojak" - wybity w 1601 r.
5. Miedziane szelągi litewskie Jana Kazimierza, tzw. "Boratynki", wybijane w latach 1660 - 1668 - 38 szelągów litewskich i 1 szeląg koronny.
6. Miedziany szeląg litewski Jana Kazimierza, tzw. "Boratynka" z 1666 r.
7. Miedziana moneta o nominale 5 groszy z okresu Księstwa Warszawskiego.
Wyszczególnione monety zostały przekazane przez poszukiwaczy do WUOZ Lublin Delegatura w Zamościu. Ich analizy dokonał dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Odkryte zabytki zostaną wkrótce przekazane do Muzeum w Biłgoraju.
To druga część skarbu znalezionego przez poszukiwaczy na terenie gminy Księżpol. W pierwszej części zaprezentowano monety z czasów starożytnych, więcej informacji można znaleźć pod adresem: Starożytne monety odkryte w powiecie.