Na podstawie decyzji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w dniu 21 czerwca br., przeprowadzono ekshumację szczątków dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 września 1939 r. Zostali oni ekshumowani z mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie.
Ekshumowane szczątki zostały następnie złożone do innej mogiły zbiorowej wojennej, w której pochowani są żołnierze polegli 26 września 1939 r., również znajdującej się na tym cmentarzu.
Jak informuje IPN, we wrześniu br. wykonano nowe upamiętnienie na wspomnianej mogile zbiorowej. Na upamiętnieniu umieszczono ustalone nazwiska żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Niemcami 26 września 1939 r., a także żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych przez Niemców 17 września 1939 r.
Dzięki działaniom podjętym przez IPN udało się godnie upamiętnić żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz przywrócić ich nazwiska do społecznej świadomości.
Działania te zbiegły się z obchodzonym w tym roku 100-leciem powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji, w której służyli żołnierze spoczywający w mogile zbiorowej.
Prace, zarówno ekshumacja, jak i nowe upamiętnienie, zostały sfinansowane przez lubleski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogile wojennej na cmentarzu parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie odbędzie się w środę, 18 września, o godz. 11:00.