Wniosek o uhonorowanie ppor. Steglińskiego został złożony już w 2021 roku przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Okręgowy Zamość Koło Rejonowe Biłgoraj. Po pozytywnej opinii Kapituły Tytularnej, która zebrała się 13 września br., radni podjęli ostateczną decyzję o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu.
Sylwetkę Józefa Steglińskiego ps. "Cord" podczas środowej sesji przedstawił Jan Pacyk, członek ŚZŻAK.
Józef Stegliński urodził się 4 stycznia 1907 roku w Łodzi. Po ukończeniu szkoły średniej odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Jako pilot-mechanik i harcmistrz, swoją wiedzę i doświadczenie przekuł w służbę dla ojczyzny. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i przydzielony do Bazy Lotniczej Nr 4, a po agresji Związku Radzieckiego na Polskę służył na granicy polsko-rumuńskiej.
Po zakończeniu kampanii wrześniowej wrócił do Głowna, gdzie podjął pracę w Zakładach "Norblina" i wstąpił w szeregi Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 roku, po aresztowaniu przez Gestapo i udanej ucieczce dzięki pomocy podziemia, przyjął tożsamość zmarłego przyjaciela Zygfryda Komana i udał się do Biłgoraja.
W Biłgoraju założył warsztat wulkanizacyjny, który stał się centrum konspiracji Armii Krajowej. Jako "Cord" w AK i "Czarny Żbik" w Szarych Szeregach, pełnił funkcję Komendanta Biłgorajskiego Hufca Szarych Szeregów oraz Komendanta Rejonu V Obwodu Biłgorajskiego AK. Zorganizował oddziały partyzanckie, przeprowadzał akcje dywersyjne i szkoleniowe, a jego działalność przyczyniła się do znaczącego wzmocnienia ruchu oporu w regionie.
Podczas akcji "Burza" w czerwcu 1944 roku, oddział "Corda" walczył w bitwie pod Osuchami, jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej. Józef Stegliński zginął 25 czerwca 1944 roku, trafiony śmiertelnie podczas próby ratowania swoich rannych żołnierzy. Dopiero w latach 90. jego podkomendni - biłgorajanie, żołnierze 9. Pułku Piechoty Legionów Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej - ufundowali ze swoich składek grobowiec dla swojego dowódcy na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.
Jan Pacyk podkreślił, że ppor. Stegliński był nie tylko wybitnym dowódcą, ale także mentorem dla młodzieży, kształtując w nich postawy patriotyczne i obywatelskie w najtrudniejszych czasach okupacji.
Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu jest wyrazem uznania dla jego heroicznej postawy i bezgranicznego poświęcenia dla ojczyzny.
W środowej sesji wzięło udział 19 radnych, którzy jednogłośnie podjęło decyzję o pośmiertnym nadaniu tytułu "Honorowy dla Miasta Biłgoraja" podporucznikowi rezerwy Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord".