Mieszkańcy osiedla Nadstawna spotkali się z władzami miasta we wtorek 8 października. Podczas zebrania przewodnicząca Dorota Bernaś przedstawiła szczegółowe sprawozdanie z działalności rady w latach 2019-2024.
Jak mówiła przewodnicząca w trakcie minionej kadencji rada wystosowała szereg wniosków, które miały na celu poprawę infrastruktury na osiedlu i komfortu życia mieszkańców. Na wniosek rady osiedla w ramach przebudowy ulicy Nadstawnej wybudowano zatokę parkingową przy ulicy Nadstawnej 9, chodniki po obu stronach ulicy oraz dwa wyniesione przejścia dla pieszych. Zrealizowano także uzupełnienie zniszczonych krzewów wzdłuż ulicy poprzez posadzenie nowych sadzonek, co przyczyniło się do poprawy estetyki okolicy. Inne inicjatywy, takie jak budowa dodatkowego wejścia na nowy Plac Targowy od strony rzeki czy poprawa parkingu przy Szkole Podstawowej Nr 5, niestety nie doczekały się realizacji.
Rada wnioskowała również o naprawę chodnika przy ulicy Nadstawnej 14 oraz usunięcie starego słupa oświetleniowego przy ulicy Nadstawnej. Również ubytki w jezdni na ulicach Aptecznej, Joselewicza i Nadstawnej zostały uzupełnione. Ponadto utwardzono nawierzchnię pomiędzy garażami przy ulicy Nadstawnej 24 a ulicą Lubelską.
Rada sygnalizowała również problem z dewastacją placu zabaw "Łączymy Pokolenia - siłownia dla dzieci i dorosłych", gdzie mimo regularnych patroli policji, dochodziło do aktów wandalizmu i uszkodzeń. Brak funduszy uniemożliwił władzom miasta zamontowanie trzeciej kamery monitoringu.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w minionej kadencji był montaż szlabanu przy bloku przy ulicy Nadstawnej 52 od strony Aptecznej. Mimo protestów mieszkańców, Spółdzielnia Mieszkaniowa "ŁADA" zdecydowała się utrzymać tę inwestycję.
Wśród inwestycji planowanych na terenie osiedla w najbliższym czasie jest m.in. doposażenie lodowiska przy Szkole Podstawowej Nr 5 w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2025, czy przebudowa placu szkolnego. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg miasto zrealizuje przebudowę ulic Knappa i Singera, co znacząco poprawi organizację ruchu w tej części osiedla.
Przewodnicząca Dorota Bernaś na zakończenie zebrania podziękowała mieszkańcom osiedla oraz lokalnym instytucjom za współpracę i wsparcie w realizacji projektów. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do burmistrza Biłgoraja, starosty, policji, Spółdzielni Mieszkaniowej "ŁADA", straży miejskiej oraz Miejskiej Służby Drogowej, które przyczyniły się do poprawy jakości życia na osiedlu.
Podczas zebrania mieszkancy wnioskowali m.in. o wykonanie chodnika przy ulicy Berka Joselewicza wzdłuż Zagrody Sitarskiej, czy oznakowanie Miasteczka Kresowego.