Na czym polega refundacja in vitro?
Program "Tak dla in vitro" to inicjatywa skierowana do par zmagających się z niepłodnością. Refundacja in vitro zakłada pełne finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych, co znacząco zmniejsza koszty leczenia. Refundowane procedury in vitro są dostępne w wybranych ośrodkach leczenia niepłodności, jak Kliniki Bocian, których placówki znajdują się w największych miastach Polski, także w Lublinie. Klinika Bocian realizuje rządowy program w ośmiu swoich lokalizacjach: Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie i Łodzi. We wszystkich wymienionych placówkach Kliniki Bocian potwierdzono już ponad 1800 ciąż dzięki tej inicjatywie (od momentu uruchomienia refundacji tj. 1 czerwca 2024r. do końca ubiegłego roku). Co więcej, w jednej z placówek Kliniki Bocian, odnotowano pierwsze narodziny dziecka u pary korzystającej z rządowego programu in vitro. Kolejni pacjenci są w trakcie kwalifikacji lub realizacji procedury, także liczba ciąż i narodzin dzieci z pewnością wzrośnie. Program wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i korzystają z niego nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także osoby z mniejszych miejscowości, a nawet wsi.
Dla kogo przeznaczona jest refundacja in vitro?
Program skierowany jest do par zmagających się z niepłodnością, spełniających określone kryteria. Proces kwalifikacji jest prosty, a podstawowe wymagania obejmują:
- Status związku: konieczne jest pozostawanie w związku małżeńskim lub wspólnym pożyciu.
- Wiek: kobiety do 42. roku życia mogą korzystać z programu przy in vitro z użyciem własnych komórek rozrodczych lub dawstwem nasienia. W przypadku dawstwa oocytów lub zarodków granica wieku przesuwa się do 45 lat. Mężczyźni mają nieco prostszą sytuacją - nie mogą przekroczyć 55. roku życia, niezależnie od rodzaju postępowania.
- Zdrowie i ubezpieczenie: koniecznym warunkiem przystąpienia do programu jest diagnoza niepłodności bezwzględnej lub potwierdzenie nieskutecznie leczonej niepłodności przez co najmniej rok. Wymagane jest także, aby para była ubezpieczona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Finansowanie in vitro - zakres refundacji
Program zakłada finansowanie nawet do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Zakwalifikowana para w ramach indywidualnych procedur może skorzystać: z maksymalnie sześciu cykli z dawstwem zarodków, maksymalnie czterech cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych lub dawstwem nasienia, a także maksymalnie dwóch cykli z dawstwem oocytów.
Darmowe in vitro w województwie lubelskim
Osoby zainteresowane udziałem w programie refundacji mogą skontaktować się z wybranym ośrodkiem realizującym rządowy program in vitro, jak na przykład Klinika Bocian w Lublinie. Placówka mieści się przy ul. Relaksowej 26. Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, można skontaktować się z nią telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. +48 81 475 76 80 lub odwiedzając klinikę osobiście.