Uroczystości miały rozpocząć się o godzinie 10 złożeniem wieńców na Mogile Powstańców Styczniowych, jednak z powodu obaw o złe warunki pogodowe nastąpiło to poprzedniego dnia , tj. 18 marca 2013 roku. Zaplanowana na godzinę 11 uroczysta sesja Rady Gminy w budynku Szkoły Podstawowej w Potoku Górnym odbyła się już bez przeszkód.
Sesję rozpoczęto od zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał gospodarz gminy. - Spotykamy się dzisiaj w 150. rocznicę walk jakie rozegrały się w ramach Powstania Styczniowego na terenie gminy Potok Górny, po to, by oddać hołd tym, którzy polegli, ale także na cześć tym, którzy ten trud podjęli - powiedział Edward Hacia, Wójt Gminy Potok Górny.
Następnie przywitał przybyłych gości, w gronie których znaleźli się: Dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców
UMCS prof. dr hab. Jan Mazur, posłowie na sejm powiatu biłgorajskiego, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu wraz z zastępcą, starosta biłorajski, wójtowie gmin Biszcza, Łukowa, Księżpol, Krzeszów, pasjonat historii Józef Deryło, historyk i regionalista Tadeusz Bazan, dyr. Banku Spółdzielczego w Potoku Górnym, księża, radni rady powiatu, rodzice uczniów, dyrektorzy pobliskich szkół, oraz uczniowie.
Po krótkim wstępie i przywitaniu gości przez wójta gminy, głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej Elżbieta Hacia, która przedstawiła historię funkcjonowania szkoły działającej od 1.05.1957 roku.
Podczas wystąpienia pani dyrektor przybliżona została m.in. postać Ferdynanda Kondysara, który stał na czele komitetu odbudowy i rozbudowy szkoły udostępniając jednocześnie swoją ziemię pod plac jej budowy, byłych dyrektorów, przeprowadzane modernizacje, a także najbliższe plany placówki.
Kolejnym punktem uroczystej sesji była prezentacja wyjaśniająca przyczyny wybuchu Powstania Styczniowego. Przygotowali ją uczniowie gimnazjum w Lipinach Dolnych wraz z nauczycielką historii Dorotą Koczarą. Przypomniano o powstałych organizacjach narodowych, przywódcach, najważniejszych datach, a także o tragicznych skutkach powstania. Po zakończeniu prezentacji, która miała charakter ogólnopolski, historyk i regionalista Tadeusz Bazan przeszedł do zaprezentowania referatu pt. "Powstanie Styczniowe w obszarze pogranicza zaboru rosyjsko-austriackiego", dzięki któremu przybliżony został
regionalny wymiar powstania. Przywołał m.in. ośrodek Ruchu Patriotyczno Spiskowego działającego na terenach sięgających terenów Łukowej aż po Krzeszów, przysięgę ludzi z Krzeszowa, czyli Rotę Przysięgi skierowaną do ks. Stanisława Matrasia, jak i osoby walczące na terenach naszego regionu. Po przedstawieniu faktów dotyczących walk, historyk wspomniał o znakach pamięci powstańców jakie dziś możemy odwiedzać, a mianowicie o Pomniku pod Banachami (upamiętnienie bitwy z 21.03.1863), kapliczce Św. Barbary w Patokach, czy o miejscu pochowania poległych powstańców czyli Krzyż w Zagródkach. Referat zakończył się mową o losach osób biorących udział w powstaniu.
Od następnego gościa uroczystej sesji, wójt gminy otrzymał dokumenty dotyczące Powstania Styczniowego, które przygotował i wręczył pasjonata historii Józef Deryło. Po przybliżeniu wiadomości dotyczących powstania i zakończeniu swojego występienia, głos zabrał Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Adam Pilip, który wraz z wójtem wręczył odznaczenia państwowe, tj. srebrny medal za zasługi na rzecz obronności kraju nadane decyzją Ministra Obrony Narodowej państwu: Janinie i Tadeuszowi Derylak, Marii i Romanowi Jednacz, Krystynie i Józefowi Kowalskim. - Chcieliśmy państwu podziękować za
wychowanie waszych synów, za trud jaki włożyliście w ich wychowanie - mówił ppłk Pilip.
W ramach gminnego konkursu plastycznego pt. "Pamięć o Powstaniu Styczniowym" organizowanego przez Szkołę Podstawową w Potoku Górnym uczniowie, którzy zdobyli czołowe miejsca dostali od wójta i pani dyrektor nagrody wraz z dyplomami.
Sesja zakończyła się akademią przygotowaną przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. ks. Błażeja Nowosada w Szyszkowie.