Święto zostało uchwalone ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, w preambule ustawy czytamy: W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.
Biłgorajskie obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele św. Jerzego w Biłgoraju sprawowaną w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i Weteranów Żołnierzy Armii Krajowej. mszę sprawował ks. kanonik Stanisław Budzyński, homilię wygłosił ks. Romuald Bekier. - Ksiądz kaznodzieja stwierdził, że jesteśmy winni pamięć o tym niezwykłym wyczynie Polaków, którzy nie pogodzili się ze złem jakie ich dotknęło. - Powstanie Warszawskie to przejaw solidarności i miłości walczących do Ojczyzny. Natomiast msza św. to urzeczywistnienie ofiary Chrystusa, która jest wyrazem największej miłości na ziemi - mówił ks. Bekier.
W uroczystej Mszy Św. udział wzięli: poseł Piotr Szeliga, burmistrz Janusz Rosłan wraz z zastępcą Michałem Decem, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady powiatu Mirosław Późniak, gminę Biłgoraj reprezentował Mateusz Bury i Marzena Mroczkowska, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich i poczty sztandarowe. W uroczystościach udział wzięła także młodzież i kibice "Łady". Po Mszy Św. odprawiono uroczysty Apel Poległych.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Tablicę Pamiątkową na ul. Wacek Wasilewskiej.
Tę cześć uroczystości prowadził Tomasz Książek, zastępcą prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK . O godz. 17.00 zawyły syreny. Zebrani wysłuchali wystąpienia historycznego Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Biłgoraju - por. Ireny Kulińskiej ps. "Rosa" -Odnosząc się do tych bolesnych wydarzeń składamy hołd wszystkich bohaterom AK. Jesteśmy wielkim europejskim narodem. Mamy wspaniałą tradycję. odnośmy się do tego co najlepsze w naszej historii - mówiła por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Podkreśliła, że środowiska związane z AK, ustanowienie 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego przyjęły z satysfakcją. Podczas uroczystości przedstawiono także oficjalne stanowisko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dotyczące filmu wyświetlanego w telewizji niemieckiej "Nasze matki. nasi Ojcowie". - Film ten obraża dobre imię Armii Krajowej. Nie zgadzamy się by w imię fantazji reżyserskiej przedstawiano fałszywy obraz polskich żołnierzy - zaznaczył Ryszard Kozdra.
Na zakończenie uroczystości zapalono znicze i złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą. Grażyna Kmieć przeczytała okolicznościowy montaż poetycko - muzyczny oraz wysłuchano koncertu Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.