Obchody dwudziestolecia samorządu rozpoczęły się kilkunastominutowym filmem, jaki z tej okazji przygotowała dla zgromadzonych Biłgorajska Telewizja Kablowa. Wykonane inwestycje, zmiany w składzie Rady Miasta, kolejni burmistrzowie to główne tematy przestawione w filmie o Biłgoraju. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali materiał opowiadający o pięciu kadencjach naszego miejskiego samorządu.
Uroczysta sesja została rozpoczęta wniesieniem sztandaru oraz przywitaniem zaproszonych gości. Przewodniczący Rady Zygmunt Dechnik powitał m. in. Wojewodę lubelskiego Genowefę Tokarską, przedstawiciela senatora Lucjana Cichosza, obecnych i byłych działaczy samorządowych, burmistrzów oraz prof. UMCS dr hab. Stanisława Michałowskiego.
Ważną częścią obrad było wręczenie tytułów Zasłużony dla Miasta Biłgoraj oraz Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj. W tym roku zostały one przyznane Urszuli Kozioł, Kazimierzowi Węgrzynowi, Janinie Buczek-Różańskiej, Elżbiecie Jadwidze Dzido, Bronisławowi Bauerowi oraz Edwardowi Margiela.
W obchodach dwudziestolecia samorządu w BCK wzięły udział delegacje miast partnerskich, które od wielu lat goszczą w naszym mieście podczas Dni Biłgoraja - W naszej współpracy najpiękniejsze jest to, że nie ogranicza się ona tylko do organizowania konferencji, ale także do współpracy pomiędzy dziećmi. W ubiegłym roku była wymiana pomiędzy dziećmi z Biłgoraja i Biliny, natomiast w tym roku, jesienią na Jarmarku Bilińskim wystąpią zaproszone zespoły folklorystyczne z Waszego miasta. Sam jubileusz i dzisiejszą uroczystość jest bardzo dobrze organizacyjnie przygotowana, jak co roku, jest bardzo dużo atrakcji i nie chodzi tylko o spotkania przy lampce wina, ale przede wszystkim o wymianę poglądów. Ważne jest to co udało nam się załatwić, a co jest do załatwienia, Ciekawią nas także wszystkie zmiany jakie zachodzą w Biłgoraju w ciągu roku - powiedział Jozef Horaček, starosta miasta Bilina.
Niestety na naszym lokalnym polu, współpraca między samorządami nie jest już tak łatwa. Przyznała to Genowefa Tokarska, Wojewoda lubelski, która opowiedziała o swoich doświadczeniach w działalności samorządowej - Rzeczywiście dwudziestoletnia historia samorządów pokazuje różnice. W ciągu tych dwudziestu lat, osiemnaście lat byłam w samorządzie a dopiero ten ostatni dwuletni okres łączy się z administracją rządową. W związku z tym mam duże doświadczenie i z całą odpowiedzialnością mówię, że najlepsza była pierwsza kadencja, wtedy samorząd tworzył rzeczywistość po obywatelsku, to były najwspanialsze lata działalności dla samorządów, później górę wzięło niestety upolitycznienie i wtedy tracimy czas, nie gromadzimy ludzi wokół problemów tylko podchodzimy do tego stricte politycznie. To chyba nasza największa bolączka, tam gdzie polityka bierze górę, a nie rozsądek, nie może być dobrze.
Jubileusz obchodziliśmy w cieniu dwóch wydarzeń, katastrofy prezydenckiego samolotu oraz powodzi, do których nawiązywali w swoich przemówieniach zaproszeni goście. Nie pozwoliły one także na zrealizowanie wszystkich zamierzeń związanych z organizacją obchodów. - Nasze zamierzenia były inne, trochę bogatsze, ale dramaty jakie rozegrały się w ostatnich miesiącach w naszym państwie zmusiły nas do ograniczenia rozważań o kierunkach obchodów jubileuszu dwudziestolecia samorządu - powiedział po sesji przewodniczący Rady Miasta Zygmunt Dechnik i dodał, że - co do samej istoty funkcjonowania samorządu miasta Biłgoraj na jego dwudziestolecie, wydaje mi się że nikt nigdy nie zrealizował wszystkich zamiarów zwłaszcza inwestycyjnych w jakimkolwiek przedziale czasowym, dwadzieścia lat też jest krótkim okresem czasu, a zawsze są jakieś nowe potrzeby i oczekiwania mieszkańców, które będziemy wykonywać z kadencji na kadencję.