- Głównym celem tworzonej w naszym województwie sieci jest utworzenie forum współpracy między: prywatnymi inwestorami zwanymi Aniołami Biznesu, dysponującymi wolnymi środkami inwestycyjnymi oraz odpowiednimi kompetencjami w zakresie rozwoju i zarządzania przedsiębiorstwami oraz przedsiębiorcami i osobami poszukującymi zewnętrznego finansowania dla realizacji innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych w regionie lubelskim - wyjaśnia Halina Maciocha, współorganizator spotkania.
Osobą działającą jako Anioł Biznesu jest zazwyczaj doświadczony, aktywy lub były przedsiębiorca, o stosunkowo niskiej awersji do ryzyka, posiadający odpowiedni kapitał inwestycyjny oraz wiedzę dotyczącą danego sektora lub branży, jak również kontakty z innymi aktywnymi przedsiębiorcami oraz instytucjami finansowymi.
- Anioł Biznesu inwestuje swój kapitał w projekty komercyjnego wdrożenia wyników badań naukowych oraz tworzone lub działające przedsiębiorstwa w ich wczesnych fazach rozwoju. W zamian oczekuje udziału właścicielskiego w przedsięwzięciu oraz możliwości wpływania na podejmowane w nim decyzje, mające strategiczne znaczenie dla jego przyszłości. Dokonując inwestycji, Anioł Biznesu wiążą się ze spółką nawet na okres kilku lat, oczekując odpowiednio wysokiej stopy zwrotu - mówi pani Maciocha.
Wartość inwestycji dokonywanych przez tego typu inwestora mieści się od PLN 50 tys. nawet do PLN 1 mln. Inwestorzy tego typu zazwyczaj osobiście angażują się w zarządzanie przedsiębiorstwem, zapewniając w ten sposób spółce na bardzo wczesnym etapie rozwoju nie tylko środki finansowe, lecz również wiedzę, doświadczenie oraz kontakty rynkowe, ułatwiające jej wejście na rynek. Często doświadczenie i reputacja inwestora, a także jego wkład mentorski stanowią dla takiej spółki największą wartość dodaną.
Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu jest projektem realizowanym przez Lubelską Fundację Rozwoju, która pełni funkcję instytucji tworzącej i koordynującej działalność sieci.
- Na spotkaniu padło stwierdzenie, które mi się spodobało, że Sieć działa trochę jak biuro matrymonialne, bo kojarzy osoby bez pieniędzy, ale z bardzo dobrymi pomysłami z osobami, które dysponują kapitałem, doświadczeniem biznesowym i chcą pełnić funkcję Anioła Biznesu. Bezpośrednio w naszym życiu doświadczamy zaangażowania Aniołów Biznesu w takie przedsięwzięcia globalne jak Google, Amazon czy Apple, ale mamy też lubelski przykład zaangażowania Anioła Biznesu: oprogramowanie ułatwiające rejestrację w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych zapisy24.pl. Może więc i w Biłgoraju znajdą się Anioły Biznesu - inwestorzy albo osoby poszukujące ich wsparcia - projektodawcy - mówi Irena Gadaj, prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Lokalnego.
Osoby zainteresowane mogą się zarejestrować na stronie Projektu www.wsab.org.pl
Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (Działanie 3.3. Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP, Poddziałanie 3.3.1 Wsparcie dla Instytucji Otoczenia Biznesu.