- Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich w murach szkoły, dziękuję, że przyjęliście zaproszenie - rozpoczął X edycję Sejmiku Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego im Celiny Ćwikły Maciej Buczek, dyrektor Gimnazjun Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju.
Tegoroczna sesja odbywała się pod hasłem "Przez historię i tradycję do współczesności" i poświęcona byłą dziedzictwu kultury ludowej. Temat nie został wybrany przypadkowo, gdyż rok 2014 ogłoszony został przez Sejm RP rokiem Oskara Kolberga - etnografa, folklorysty, kompozytura.
- Chcemy wracać do naszych korzeni i w oparciu o tę wiedzę kreować przyszłość. Warto być dumnym z dziedzictwa kultury ludowej oraz czerpać z tej skarbnicy w sposób nieskrępowany i pełny, bo jak mawiał Oskar Kolberg "Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela żyje" - mówił dalej dyrektor Buczek.
Podczas wydarzenia zgromadzeni gimnazjaliści mogli wysłuchać wystąpienia dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Doroty Skakuj, która opowiadała o stroju biłgorajsko-tarnogrodzkim. Jan Różański wygłosił natomiast prelekcję na temat "Ginący zawód - nalewanie świec". Ponadto uczestnicy Sejmiku mogli obejrzeć prezentację multimedialną o dziejach Biłgoraja, przygotowaną przez uczniów Gimnazjum Nr 1, a także wziąć udział w zajęciach warsztatowych, które poprowadziły: Edyta Buczek, Zofia Okoń, Barbara Strzałka i Danuta Kutryn.
Przed uczestnikami wydarzenia zaprezentowała się także "Sitareczka" - dziecięcy zespół ludowy, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.
W X Sejmiku Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego im Celiny Ćwikły, poza gospodarzami, czyli uczniami Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju, udział wzięły samorządy uczniowskie z: Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju, Gimnazjum Powiatowego w Biłgoraju, Gimnazjum Publicznego w Goraju, Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu Zaorendzie, Zespołu Szkół we Frampolu, Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hedwiżynie, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gromadzie, Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Kukiełkach.
- Co roku efektem naszej pracy jest uchwała sejmikowa, stanowi ona zbiór zadań, które samorządy uczniowskie realizują w swoich szkołach. Chcę podziękować wszystkim, którzy zawsze życzliwie oceniają naszą pracę i wspierają w realizacji zadań - podsumowała Patrycja Granda, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Gimnazjum N 1 w Biłgoraju.