15 października br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Filipem - pisarzem, publicystą, redaktorem miesięcznika Forum Akademickie, autorem powieści "Studnia".
15 października br. w odbyło się spotkanie z Grzegorzem Filipem, pisarzem, publicystą, redaktorem miesięcznika Forum Akademickie.
Zebranych mieszkańców oraz gościa przywitała Dorota Maksymiuk, prowadząca Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju. W opisie znajdujacym się na odwrocie książki czytamy: W tej powieści nic nie jest oczywiste. Młoda kobieta osiąga za granicą sukces w biznesie. Po powrocie z dziećmi do kraju unika ojca, nawiązuje niefortunny romans. Wolna od sentymentów, niechętna roztrząsaniu przeszłości, jednak właśnie w niej odnajduje ważne dla siebie znaki. Ojciec, który czekał na nią dziesięć lat, nie potrafi odbudować zerwanych więzi. Zamiast działać, kreuje rozmaite światy przeżyć, a uczucia kieruje ku świeżo poznanym wnukom, choć właśnie na córce radzi mu się skupić nawiedzająca go tajemnicza postać o niepewnej tożsamości. Czy odmienne modele życiowe przekreślą szansę na zbliżenie się córki i ojca? - Zaczynałem pisanie prozy od opowiadań. jako młody człowiek napisałem wprawdzie kilka wierszy, ale to chyba jak każdy, wiec to się właściwie nie liczy. Napisanie powieści "Studnia" zajęło mi ponad rok. Długo poprawiałem. Książka to już ogromnie pracochłonna sprawa - wspominał Grzegorz Filip.
Dyskutowano o emocjach jakie w czytelnikach budzą postacie ze "Studni": Janusz, Grażyna, Lublinie, który jest tłem opowiedzianej historii, a także trudnej relacji ojca z córką.
- Chciałem, żeby postaci się tam pojawiające były skomplikowane, niejednoznaczne. Zakończenie jest otwarte, myślę, że można je skończyć na różne sposoby - zaznaczył pisarz. Jak podkreślił pomysł przyszedł mu do głowy sam. Nie było żadnej inspiracji artykułem, czy konkretnym wydarzeniem z życia.
- Wyobraziłem sobie tą sytuację i zastanowiłem się jak może się rozwinąć - stwierdził pisarz. Pisarz zdradził także, że obecnie na druk czeka kolejna powieść o dziwnym romansie pt. "Pomiędzy", którego akcja toczy się w kraju między Rosją, a Niemcami. W przygotowaniu jest natomiast publikacja groteski antygroteskowej, w której dzieje się wiele dziwnych rzeczy, akcja czasem toczy się w Polsce, czasem w Niemczech, lub czeskim filmie.
- Dałem w niej upust swoim złym uczuciom do groteski - żartował autor "Studni". Spotkanie zakończyło podpisywane książek przez autora. Na spotkanie zaprosiła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oraz Dyskusyjny Klub Książki.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
eef-bef
~ Marta Jedno trzeba przyznać - na spotkaniu nie zjawiły się tłumy, pewnie tylko osoby zainteresowane. Szkoda, bo obok stałych imprez w BCK dzieją się fajne rzeczy, tylko nikt sobie nie zada trudu, aby poinformować resztę miasta. Tylko zapowiedź na stronie biblioteki. Mało.
22 października 2014
brak ocen
PL
193-852
~ Ten od "Do Sergieja" do czytelniczki Jak byś miał takiego kiepskiego belfra, to nie robiłbyś takich byków jak: "autorkitekstu". Poziomem intelektualnym chyba też nie grzeszysz, skoro w merytorycznych zarzutach dostrzegasz tylko złośliwy atak.Jesteś chyba kimś znajomym (albo samą zainteresowaną), bo skąd wiesz, że pisała to młoda autorka????? Co, "towarzystwo wzajemnej adoracji"??????????????
19 października 2014
+1
-0
PL
ea1-5aa
~ czytelnik Pozdrowienia dla młodej autorkitekstu z biłgorajskiej, którą ktoś złośliwie atakuje. A ten "Do Sergieja" pisze jak kiepski belfer.
19 października 2014
+1
-2
PL
e00-2bc
~ Do Sergieja Człowieku, czego ty wymagasz od biłgorajskich dziennikarzy???? Zastanów się. Może osoba ta opuściła zajęcia, na których mówiono o takim powiedzeniu, że coś się dzieje jak w czeskim filmie.Dlatego nieco przekręciła słowa autora i napisała "lub w czeskim filmie" zamiast jak w czeskim filmie. Zresztą wysiłku w ten artykuł nie włożyła zbyt wiele. Przepisała to, co na ostatniej stronie i niefortunnie i wyrywkowo przytoczyła słowa pisarza. Ot, i cały artykuł. Ale dobre "lub w czeskim filmie". Za to powinna być jakaś dziennikarska nagroda, coś na wzór "malin" dla najgorszych ról aktorskich w Ameryce. Chociaż wielu biłgorajskich dziennikarzy ubiegałoby się to to trofeum.
18 października 2014
+2
-1
PL
c76-e70
~ sergiej Czytam ten mini artykuł i zastanawiam się, kto go napisał? Tyle kwiatków, tyle trafnych spostrzeżeń, ale najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie, że akcja "czasem toczy się w Polsce, czasem w Niemczech, lub czeskim filmie". Droga i szanowna osobo - Autorze powyższego "eseju", cóż to by była za groteska, jakby nie działo się w niej mnóstwo dziwnych rzeczy? Czasami zanim coś potworzysz, to zastanów się nad każdym słowem, bo niekiedy czytają to ludzie mający jako takie wykształcenie w pisaniu i w literaturze.
17 października 2014
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 12:46
Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
dzisiaj, 17:34
Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
dzisiaj, 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 18:34
Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
w sobotę, godzina 18:29
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 10:25
Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
we wtorek, godzina 08:52
Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w środę, godzina 08:12
Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
10 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".