Spotkanie rady osiedla Roztocze odbyło się w piątek, 13 marca. Przewodniczący Marek Ćwikła przedstawił sprawozdanie za ostatnie cztery lata działalności rady.
- W latach 2011-2015 rada osiedla Roztocze złożyła wnioski do wieloletniego planu inwestycyjnego oraz wnioski o niskim nakładzie finansowym, jak również wnioski z zakresu prac konserwacyjnych i porządkowych, mających wpływ na wizerunek i estetykę osiedla, ale też wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców - rozpoczął przewodniczący Ćwikła.
Przypomniał, że wśród zrealizowanych na terenie osiedla zdań znalazły się: przebudowa ul. Zamojskiej, wykonanie ciągu pieszego od ul. Łąkowej do ul. Szwajcarskiej, wyrównanie, utwardzenie wjazdu na ul. Krótką oraz obniżenie krawężnika, wykonanie prac konserwacyjnych figury św. Jana Nepomucena, wykonanie przejścia dla pieszych przez ul. Łąkową, postawienie lustra przy wyjeździe z ul. Roztocze.
W dalszym ciągu na realizację czekają inwestycje polegające na ułożeniu nawierzchni ul. Tadeusza Rychtera - Żegoty i ul. "Grota" Roweckiego, jak również wykonaniu utwardzenia przejścia na ul. Żabią.
Przewodniczący wspomniał także o właśnie budowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada" bloku, który stanął przy ul. Łąkowej. Inwestycja ma być gotowa w tym roku. O rozpoczęciu prac bilgorajska.pl informowała w artykule pt. Ruszyła budowa bloku SM "Łada".
Wiele czasu podczas spotkania poświęcono planowanej przebudowie ul. Łąkowej. Przypomnijmy: Wraz z wiosną rozpocznie się remont pięciu ulic, znajdujących się na terenie Biłgoraja, w tym wspomnianej ul. Łąkowej. W lutym podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji, której całkowity koszt to ok. 4 mln zł. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pięć ulic do remontu - umowa na dofinansowanie podpisana.
W trakcie piątkowego spotkania poruszono temat odwodnienia tej arterii. - Projektant nie wziął pod uwagę jednej istotnej rzeczy, odwodnienia posesji znajdujących się przy ul. Łąkowej, na odcinku od ul. Zamojskiej do Al. Młodości. W czasie deszczu woda przelewa się przez krawężniki i wlewa się na nasze podwórka. Szkoda, że przed przystąpieniem do prac projektowych nikt nie zapytał mieszkańców o zdanie i nie skonsultował pomysłów - mówił jeden z mieszkańców ul. Łąkowej. Zaznaczył, że ulica podczas przebudowy zostanie podniesiona, co pogorszy sytuację.
W odpowiedzi burmistrz Janusz Rosłan stwierdził, że ulica jest drogą powiatową i to właśnie Zarząd Dróg Powiatowych odpowiedzialny był za przygotowanie projektu. - Nadzór sprawowany jest więc prawidłowo, a sam projekt został sporządzony przez człowieka, który jest w tej dziedzinie fachowcem. Nie potrafię jednak mówić o szczegółach projektu. Na początku przyszłego tygodnia zarządzę spotkanie, na które zaproszę mieszkańców ulicy, by wspólnie rozwiązać problem - powiedział burmistrz. Zaznaczył też, że w chwili obecnej nie jest możliwe wprowadzanie istotnych zmian do projektu, gdyż to wiązałoby się z unieważnieniem przetargu, co znacznie opóźniłoby realizację inwestycji, a ta musi zakończyć się w bieżącym roku.
W trakcie spotkania pojawiła się też kwestia wykonania na terenie osiedla placu zabaw dla dzieci. Padały pomysły, by zrealizować pomysł o wykonaniu obiektów sportowych przy współpracy z samorządem powiatu na terenach należących do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Innym pomysłem było wykorzystanie terenu należącego do TBS, na którym obecnie usytuowany jest kort tenisowy.
Kolejne zebrania sprawozdawczo-wyborcze zaplanowane są na przyszły tydzień. W środę, 18 marca, spotkają się mieszkańcy osiedla Ogrody, dzień później mieszkańcy osiedla Puszcza Solska. Pełny harmonogram zebrań znajdą Państwo w artykule pt. W tym roku wybieramy rady osiedlowe.