Poniedziałkowe zebranie Rady Osiedla Roztocze poprowadził wiceprzewodniczący Dariusz Rosiak. Na początek przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności rady.
- Rada Osiedla Roztocze w 2016r. złożyła kilkanaście wniosków i uwag. Były to wnioski z zakresu prac inwestycyjnych i konserwacyjnych, bezpieczeństwa mieszkańców oraz wizerunku naszego osiedla - mówił Dariusz Rosiak i dodał: - Każdego roku na zebraniach poruszany jest temat ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci na terenie naszego osiedla, którego tak bardzo brakuje najmłodszym mieszkańcom osiedla. Większość wniosków i uwag złożonych przez radę zostało pozytywnie rozpatrzonych, ale duża część wciąć czeka na realizację.
Wśród wniosków złożnych w ubiegłym roku były: budowa placu zabaw na terenie osiedla, przykrycie rowu melioracyjnego biegnącego od ul. Słonecznej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, doświetlenie łącznika ul. Żabiej z ul. Łąkową oraz dostawienie dodatkowego słupka ograniczającego ruch pojazdów w tym miejscu - te wnioski nie doczekały się realizacji.
Były też wnioski o częstsze kontrolowanie przez straż miejską nieprawidłowo zapakowanych samochodów przy ul. Łąkowej, jak również zwiększenia ilości miejsc parkingowych - to udało się zrealizować.
Ponadto mieszkańcy osiedla chcieli umożliwienia korzystania z obiektu sportowego, który powstaje przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. - Dyrekcja szkoły zapewnia, że takie rozwiązanie jest możliwe - powiedział Dariusz Rosiak.
Ponadto nurtującym mieszkańców problemem był brak możliwości przejścia przez teren należący do SM Łada (od ul. Łąkowej do ul. Przemysłowej), wspólnota ogrodziła teren mieszkańcy muszą więc korzystać z innych dróg.
- Wnioskujemy po raz kolejny o naprawę gwarancyjną zapadającego się asfaltu na ul. Łąkowej, w kilku miejscach. W poprzednim roku problem był już zgłaszany kilkukrotnie - podsumował wiceprzewodniczący Rosiak.
Obecny na spotkaniu burmistrz Janusz Rosłan odniósł się do wniosków. Odpowiadając na prośby związane z rowem na ul. Słonecznej wyjaśnił, że taka inwestycja kosztowałaby co najmniej 100 tys. zł. To spora kwota, a zawsze były inne, często ważniejsze inwestycje, które można było wykonać za taką sumę. Odnosząc się do potrzeby powstania na terenie osiedla placu zabaw przypomniał, że jest to jedno z zadań zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli projekt uzyska największą ilość głosów na pewno będzie realizowany. Warto więc zachęcić do głosowania jak największą ilość sąsiadów.
Doświetlenie ul. Żabiej będzie możliwe do wykonania, jeśli koszty inwestycji nie będą zbyt wysokie, podobnie ma się sprawa z remontem ul. Krótkiej. Takie zadanie będzie mogło być wykonane przez Miejską Służbę Drogową z własnych środków.
Mieszkańcy na spotkaniu poruszyli także temat lamp, które gasną krótko po północy. Burmistrz Rosłan wyjaśnił, że taka zasada dotyczy całego miasta, poza głównymi ulicami. - Około połowa naszych lamp to oświetlenie ledowe, a więc oszczędne. Jeśli uda nam się takie wykonać w całym mieście będziemy mogli myśleć o świeceniu cała noc, na razie musimy oszczędzać. Dzięki temu możemy więcej pieniędzy przeznaczyć na inwestycje - mówił.
Rozmawiano też o jakości powietrza w mieście, które jest zanieczyszczane przez spalane w piecach nieodpowiednie materiały. Włodarz podkreślił, że w ciągu ostatnich 10 lat w mieście przestało funkcjonować ponad 900 instalacji gazowych (na 4,5 tys. domów jednorodzinnych). Wzrost cen gazu wpłynął na zmianę sposobu ogrzewania pomieszczeń, a to z kolei przyczyniło się do pogorszenia jakości powietrza. Władze miasta chcą, by w ciągu najbliższych lat rozbudowywana była miejska sieć ciepłownicza, do której mogliby się podłączyć zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych. To znacznie ograniczyłoby spalanie złej jakości opału w przydomowych paleniskach. Takie rozwiązanie jest też tańsze niż wykorzystywanie do ogrzewania gazu.
Mieszkańcy pytali o możliwość pozyskania dofinansowana do wymiany pieców.
Na kolejne spotkanie zapraszamy mieszkańców osiedla osiedla Batorego. Zebranie odbędzie się już w najbliższy czwartek, 16 marca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Rozpoczęcie o godz. 18.
Cały harmonogram znajdą Państwo pod adresem Ruszają zebrania rad osiedlowych.