Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Porada eksperta
2015.05.27 14:42

Jak się zmienia polska wieś

Polska wieś w ciągu zaledwie kilku lat zmieniła się nie do poznania. Jeszcze przed kilkoma laty w mediach pełno było doniesień o upadających wsiach w regionach, w których głównym pracodawcą był miejscowy PGR. Źle się działo także w rolnictwie indywidualnym. I choć to rolnicy byli jedną z grup sprzeciwiających się przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dziś chętnie modernizują swoje gospodarstwa za pieniądze unijne.
Jak się zmienia polska wieś
Jak się zmienia polska wieś

Ten kto pojedzie na wieś, może przeżyć ogromne zaskoczenie. Dzisiejsze gospodarstwa w niczym nie przypominają zaniedbanych, niewielkich obejść z kilkoma samotnie biegającymi kurkami między zdezelowanym Ursusem, a sypiącą się oborą. Teraz są to najczęściej duże, nowocześnie zarządzane gospodarstwa, a sami rolnicy mają bardzo często wyższe wykształcenie i doskonale wiedzą, jak napisać wniosek o unijną dotację. Widać to przede wszystkim po nowoczesnych budynkach, na wielu bardzo nowoczesnych oborach lub chlewniach widnieją tablice unijne, które jasno wskazują skąd otrzymano wsparcie finansowe. Zmienił się także profil współczesnego gospodarstwa rolnego, zrezygnowano z produkcji wszystkiego i po trochę, a postawiono na wyspecjalizowaną produkcję lub uprawę.

Kto dziś utrzymuje się z rolnictwa

Co prawda z roku na rok z pracy na roli utrzymuje się coraz mniej osób (dziś to nieco ponad 12 proc. ogółu zatrudnionych w gospodarce), jednak to naturalny trend widoczny we wszystkich rozwiniętych krajach. Powodów takie stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Jednym z głównych jest fakt, że coraz większą rolę w pracy na roli odgrywa mechanizacja. Bardzo nowoczesne maszyny ułatwiają pracę nie tylko podczas prac polowych, ale także w wspomagają obsługę zwierząt. Powodem drugim jest wyspecjalizowanie się produkcji rolnej. Do przeszłości należą już niewielkie, kilkuhektarowe gospodarstwa, które produkują tak naprawdę wszystko (tu hektar żyta, tam trochę ziemniaków dla kilku świnek), a tak naprawdę nie zarabiają na niczym. Teraz rolnicy skupiają się albo na uprawie roślin albo hodowli zwierząt. Współczesne gospodarstwo ma co najmniej 10 hektarów i nastawione jest na konkretną produkcję.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej ratunkiem dla polskiej wsi

W rozwoju i zmianie produkcji pomogły przede wszystkim środki unijne. Zmodernizowane są nie tylko obory i chlewnie, które są często nowocześniejsze niż w starych krajach unijnych, ale także cały park maszynowy - ciągniki, kombajny, podajniki pasz, taśmociągi w oborach. Rolnicy dostrzegli szansę i chętnie z niej korzystają. Większość pieniędzy nie przejada, a inwestuje w gospodarstwa. Chętnie biorą udział w szkoleniach, czytają fachową literaturę. Jak bardzo są chłonni wiedzy widać choćby po rozwoju pism branżowych oraz specjalistycznych portalach internetowych. Zmienia się także struktura demograficzna mieszkańców wsi. Kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku i rodzą ich coraz mniej, upodabniając się pod tym względem do koleżanek z miast.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 8945
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
5dc-e71
~ bar93xxx   sranie w banie pojedźcie sobie na Brodziaki czy Edwardów jeśli chodzi o drogi to wyglądają tam jak po bombardowaniu szczególnie na Edwardowie ponizej wszelkiej krytyki tam to jest jak w latach 80 tych.podroz w czasie. a jak ktos gdzies na wsi ma ladniejsza obore czy nowy ciagnik to na kredyt na lata
27 maja 2015
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
dzisiaj, 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
dzisiaj, 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 18:34 Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 10:25 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
dzisiaj, 08:11 Gmina Józefów
Obszar zagrożenia wścieklizną na terenie powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball