W dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został on ustanowiony w 1967 roku. Święto to promuje nie tylko literaturę i grafikę dla najmłodszych czytelników, ale również zwraca uwagę na ich potrzeby czytelnicze. Co roku inny kraj, zrzeszony w IBBY - Międzynarodowej Izbie ds. Książek dla Młodych, odpowiada za przygotowanie plakatu oraz napisanie listu do dzieci całego świata - w tym roku jest to Brazylia. Plakat promujący tegoroczne święto zaprojektował Ziraldo a autorką listu do dzieci z całego świata jest Luciana Sandroni
Dyskusyjny Klub Książki "Okładka" wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Aleksandrowie włączając się w te obchody przygotował zajęcia dla dzieci z klasy I "c" Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pt. "Książki to magiczny świat wyobraźni". Spotkanie rozpoczęło się od literacko-bibliotecznych powitań. Potem klubowiczki przebrane za wróżki wprowadziły maluchy w fascynujący świat książek dla dzieci czytając list Luciany Sandroni. Dzieci natomiast stworzyły pierwszą stronę swojej "Książeczki humorek", czyli narysowały buzie z takim humorem jaki miały na początku zajęć. Potem wróżki głośno przeczytały małym czytelnikom książkę Joanny Olech "Tytus w cyrku". Po doznaniach literackich rozpoczął się "Magiczny spacer po bibliotece", a więc odkrywanie różnych miejsc jak np. Kącik Malucha, regał z książkami dla dzieci, książki ze świata wiedzy, komputery i tablety itd.. Następnie pierwszoklasiści poznali "Ciekawostki z bibliotecznej półki" czyli np.: najgrubszą książkę w bibliotece, najstarszą, najczęściej wypożyczanej przez dzieci; rękopis książki, książkę dla niewidomych. Później maluchy wzięły udział w zabawach opartych na pedagogice zabawy. Szukały ukrytych zdań mówiących o zawodach związanych z książką, skakały na czas tropiąc drogę od autora do czytelnika i w grupach tworzyły karty swojej książki pt. "Bocian Kajtek w Aleksandrowie". Jak już powstała książka to odbyło się jej wspólne głośne czytanie. Okazało się, że wyobraźnia dzieci nie ma granic - bocian dostał wysypki i został najlepszym przyjacielem żaby. Na zakończenie zajęć dzieci bawiły się w Kąciku Malucha książkami zabawkami, wypożyczyły wybrane pozycje do domu i wzięły udział w paradzie literackiej. Miłą niespodzianką dla organizatorów było przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką wychowawczyni Ewy Jastrzębskiej. Mali artyści zaprezentowali wiersz Jana Brzechwy "Leń" w oryginalnej wersji taneczno-wokalnej.
Spotkanie zostało podsumowane wykonaniem przez dzieci drugiej strony "Książeczki humorek". W górze pojawiły się uśmiechnięte buzie a to była najlepsza recenzja dla organizatorów. Aleksandrowska biblioteka przygotowała również nowości ze świata książek dla najmłodszych i słodkie niespodzianki dla wszystkich dzieci, które ją odwiedziły w tym dniu. To my dorośli - rodzicie, nauczyciele, bibliotekarze mamy za zadanie budować właściwą równowagę świata książek dla małych czytelników i świata nowinek multimedialnych. Wtedy nasze dzieci wyrosną na mądrych i radosnych ludzi. Takie święta są wspaniałą okazję do przypominania, że książka to magiczny świat wyobraźni.