- Wrażenia były niesamowite. Przed wejściem obejrzeliśmy wystawę o Tadeuszu Kościuszce, a z kopca podziwialiśmy panoramę Krakowa z dużą ilością zieleni, co nie często zdarza się teraz w naszych miastach. W pamięci, szczególnie młodszych uczestników, zapadła również wizyta w Muzeum Geologicznym, gdzie nasza przewodniczka niezwykle ciekawie opowiadała o skałach i minerałach - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbieta Jamroz.
Jednocześnie przyznaje, że nie wszyscy zdecydowali się na wejście na kopiec, a nawet ci bardziej śmiali przyznali, że choć mieli do dyspozycji barierki bezpieczeństwa niewielki lęk towarzyszył im przez cała drogę.
Ze szczytu Kopca Kościuszki, wzorowanego na Kopcu Kraka i Wandy, uczestnicy wycieczki oglądali również Kopiec Józefa Piłsudskiego, który także znajduje się w Krakowie.
Kolejny kopiec, także Kościuszki, ale tym razem w Tarnogrodzie, uczestnicy projektu będą podziwiać podczas kolejnej wyprawy, która jest planowana na przełom sierpnia i września.
W grupie, która wybrała się do Krakowa były m.in. dzieci, uczęszczające na warsztaty literacko-geograficzne pod hasłem "Opowieści z Góry Kościuszki", oragnizowane w józefowskiej książnicy. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się już m.in. kim byli Paweł Edmund Strzelecki czy Tony Halik, poświęcając najwięcej uwagi pierwszemu z wymienionych podróżników, który jest patronem roku 2023 i projektu realizowanego przez bibliotekę w Józefowie. Dzieci uczyły się również czytania map i globusa, poznawały podstawowe pojęcia geograficzne, a także rozmawiały on-line z byłą mieszkanką Józefowa, która obecnie mieszka w Australii. Dowiedziały się od niej m.in. jak żyje się na tym odległym kontynencie, jaka jest tam pogoda, flora i fauna. Uczestnicy zajęć wykonywali również plakat o Australii oraz kolaże, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pod koniec wakacji.
Warsztaty potrwają do 12 lipca. Jeszcze w tym miesiącu w ramach projektu biblioteka w Józefowie ma ogłosić konkurs literacko-plastyczny "Podróże małe i duże", a na jesień planuje spotkanie z pisarką i podróżniczką Moniką Witkowską, rajd "Po Roztoczu z książką" i wystawę planszową "Skarby Ziemi". Całość zakończy piknik integracyjny "Razem poznajemy świat", a relacje ze wszystkich działań znajdą się w podsumowującym całość reportażu multimedialnym.
Projekt "Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim", któremu patronuje Informacyjna Agencja Samorządowa, jest współfinansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".