Był to jeden z ostatnich elementów większego projektu, realizowanego przez miejscową książnicę dzięki wsparciu ministerstwa kultury.
Wprowadzeniem do "pokoju zagadek", opartych na twórczości Aleksandra Fredry, było spotkanie z przedstawicielami Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, którzy przybliżyli młodym ludziom epokę hrabiego. Autor "Zemsty" już w wieku 16 lat wstąpił do armii Napoleona, w której awansował do stopnia kapitana. Nawiązując do tej części życiorysu Aleksandra Fredry przedstawiciele bractwa byli ubrani w strój napoleoński i strój dragona. Chociaż zadania nie należały do łatwych uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie, którzy zgłosili się do escape room'u "Tajemnice zamku Fredry", poradzili sobie z nimi znakomicie.
W mijającym tygodniu w ramach projektu "Cukier, ciasto, czekolada... Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii" MBP w Józefowie zorganizowała również debatę oxfordzką oraz wycieczkę do Zamku Kamieniec i Manufaktury Czekolady w Korczynie.
W debacie pod hasłem "Jestem wolny - mogę wszystko" wzięły udział drużyny Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim i Szkoły Podstawowej w Józefowie. Pierwsza pełniła rolę tak zwanej drużyny propozycji, a druga - opozycji. Młodzież dyskutowała o wolności, prawie do życia według swoich przekonań i zasad, a także o przekraczaniu granic społecznych oraz o rozwiązywaniu sporów i sposobach osiągania kompromisu m.in. na podstawie utworu "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry. Największe emocje wzbudziło pytanie o to czy sztuczna inteligencja daje wolność czy ją ogranicza.
Słowną potyczkę wygrała drużyna z Majdanu Nepryskiego, którą tworzyli Martyna Wygnał, Aleksandra Bulak, Nikola Czerniak i Martyna Portka. Najlepszym mówcą okazał się Miłosz Stefański, który razem z Kornelią Masłowską, Mają Sikorą i Inką Kulą tworzyli zespół SP Józefów.
Uczestników debaty oceniały byłe dyrektorki Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie Danuta Jóźwiak i SP w Józefowie Edyta Nieśpiał oraz emerytowana nauczycielka języka polskiego Elżbieta Kolaszyńska.
Obydwie drużyny w nagrodę pojechały na wycieczkę do Zamku Kamieniec i Manufaktury Czekolady w Korczynie. Uczestnicy wyprawy dowiedzieli się m.in., że połowę zamku wniosła w posagu Zofia Skarbkowa z Jabłonowskich, z którą Aleksander Fredro ożenił się w 1828 roku. Przeglądając stare dokumenty hrabia znalazł akta procesowe spierających się o mur graniczny szlachciców Skotnickiego oraz Firleja i to ta historia zainspirowała go do napisania "Zemsty". Uczestnicy eskapady obejrzeli również salę tortur z narzędziami, których działanie najbardziej odważni sprawdzili na własnej skórze. Z kolei w manufakturze 30-osobowa grupa wzięła udział w warsztatach, na których m.in. poznała historię czekolady, dowiedziała się skąd się bierze miazga kakaowa, a także wykonała autorskie tabliczki czekolady.
Ostatnim elementem projektu będzie czekoladowy piknik, który jest planowany na październik. Impreza będzie połaczona m.in. z prezentacją reportażu, podsumowującego wszystkie działania.
Pieniądze na ten cel biblioteka w Józefowie pozyskała z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".