Konferencja organizowana jest przez Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne, którego misją jest pielęgnowanie i popularyzacja bogatych tradycji Biłgorajszczyzny oraz pogłębianie wiedzy o historii i kulturze regionu. Taki też cel ma sesja popularno - naukowa, która odbywa się pod hasłem "Nad Tanwią i Ładą, przyczynki do historii i kultury Ziemi Biłgorajskiej".
W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane została już po raz 9. Organizatorzy zaprosili do Biłgorajskiego Centrum Kultury, we wtorkowe przedpołudnie, 18 października.
Wszystkich zgromadzonych witał prezes BTR Stefan Oleszczak.
- Każdego roku do udziały w tym wydarzeniu zapraszamy nie tylko osoby związane z regionem, czy interesujące się jego historią. Zapraszamy także, a może przede wszystkim młodzież szkolną. Chcemy w ten sposób przybliżyć młodemu pokoleniu wydarzenia, postaci, historię miejscowości i być może zaszczepić w nich chęć poznawania swojej okolicy, potrzebę zdobywania informacji. Rozbudzanie ciekawości świata to nasze główne zadanie - wyjaśnił w rozmowie z portalem bilgorajska.pl prezes BTR.
Stefan Oleszczak zaznaczył także, że dobór tematów prezentowanych podczas konferencji często jest wynikiem spontanicznych pomysłów, jednak zawsze organizatorzy starają się przedstawiać zagadnienia z różnych kategorii. - Chcemy jednak, by każdego roku część naszej konferencji była poświęcona znanym, wybitnym jednostkom związanym z Ziemią Biłgorajską - dodał prezes Oleszczak.
Podczas tegorocznej sesji referat dotyczący miejsca powiatu biłgorajskiego w strukturach okupacyjnej administracji wojskowej w latach 1915-1918 wygłosił dr Ryszard Maleszyk.
Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej mówił natomiast o żołnierzach armii austrowęgierskiej, pochowanych na cmentarzu wojennym w Markowiczach. Wykład na temat demografii powiatu biłgorajskiego w okresie międzywojennym wygłosił dr Adam Balicki, a dr Dorota Skakuj, dyrektor MZB mówiła o pacyfikacjach w powiecie biłgorajskim w czasie II wojny światowej.
Regionalista Piotr Flor wyjaśnił co nam zostało z prawa magdeburskiego w Biłgoraju, a Marian Kurzyna przybliżył historię miejscowości Huta Krzeszowska i okolic.
Mariusz Polowy opowiadał o nowych faktach z biografii Wacława Żmudzkiego, znanego biłgorajskiego pisarza, natomiast Andrzej Czacharowski przedstawił postać Jana Brandta, społecznika i etnografa ze Smorynia.