Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne, Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zaprosili na wydarzenia, mające na celu uczczenie 80. rocznicy obrony Biłgoraja.
W ramach obchodów w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odprawiona została msza św., po czym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Armię Kraków. Relację z tej części uroczystości znajdą Państwo pod adresem 80. rocznica obrony Biłgoraja .
Tego samego dnia, w poniedziałek, 16 września, odbyła się także konferencja historyczna na temat bitwy o Biłgoraj.
- Dokładnie 80 lat temu podczas wojny obronnej II Rzeczypospolitej, doszło w rejonie Biłgoraja do szeregu starć zbrojnych armii Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą, zakończonych 16 września 1939 roku niemal całodzienną bitwą o nasze miasto, a także leżącą w jego sąsiedztwie wieś Puszczę Solską. Jak krwawe były to walki niech świadczy fakt, iż Biłgoraj wyszedł z nich zniszczony w 80 procentach i był uznawany za jeden z najbardziej zrujnowanych ośrodków miejskich na Lubelszczyźnie, podobnie też wspomniana Puszcza Solska, w której spłonęło doszczętnie 22 gospodarstwa - opowiadał regionalista Piotr Flor i podkreślił, że straty spowodowane były nie tyle przez same działania militarne, ile przez zaplanowaną dokładnie w tym miejscu akcję dezorganizacyjną, polegającą na uniemożliwieniu dalszego przemieszczania się polskiej armii w kierunku granicy rumuńskiej, do czego posłużyły Niemcom zarówno dwa wcześniejsze bombardowania miasta, jak i jego celowe podpalenie w kilkunastu miejscach przez przybyłych wraz z uciekinierami dywersantów.
- Taktyka ta nie uwzględniała zupełnie losu osób cywilnych, nie biorących bezpośredniego udziału w walkach, ze starcami, kobietami i dziećmi włącznie, co już wskazywało na wielkie okrucieństwo i bezwzględność okupanta wobec bezbronnej ludności, łamiącą fundamentalne postanowienia Konwencji Genewskiej Czerwonego Krzyża, którą Niemcy podpisali jako jedni z pierwszych (....) Niestety niemal całodzienna bitwa o obronę ważnych punktów strategicznych z 8 Dywizją Piechoty Wehrmachtu wyczerpała znacznie siły naszych żołnierzy i zmusiła gen. Piskora do podjęcia decyzji o ewakuacji osłabionych jednostek w kierunku na Tomaszów i Lwów. Po odejściu Wojska Polskiego Niemcy wkroczyli do Biłgoraja dokładnie 17 wrześni a 1939 roku - dodał Piotr Flor.
Tragiczne wydarzenia związane z wkroczeniem Armii Czerwonej wspominano podczas uroczystości, która odbyła się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej, a relację z tego wydarzenia znajdą Państwo pod adresem 80. rocznica agresji sowieckiej.
Konferencja połączona była z promocją książki wydanej przez Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne "Nad Tanwią i Ładą".