Fundacja Bambini Dzieciom oraz Prywatna Szkoła Podstawowa w Biłgoraju zaprosili na konferencję edukacyjną poświęconą wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Wydarzenie, które organizowane zostało w ramach projektu "Wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym - Poukładaj Swój Świat", odbyło się w sobotę 30 września, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Organizatorzy zaprosili rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów, wychowawców i nie tylko… Przyjść mógł każdy. Udział w konferencji był bezpłatny. Wszystkich gości powitała dyrektor Justyna Wąsala - Gura.
W programie zaplanowano kilka prelekcji.
Jedna z nich dotyczyła zaburzeń depresyjnych, samookaleczania, poruszono temat prób samobójczych i częstotliwości ich występowania, omówiono czynniki ryzyka. Tę część wydarzenia poprowadziła dr n.med. Aleksandra Radoń-psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie.
Agnieszka Mazur - psycholog, biegły sądowy, Szpital Psychiatryczny w Jarosławiu mówiła o tym, jak rozpoznać kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży, a Sylwia Horoszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu wygłosiła referat na temat wsparcia ucznia w kryzysie - system oświaty, możliwe formy wsparcia, dobra praktyka.
- Zagadnienia dziś poruszane są niezwykle ważne w dzisiejszej edukacji - mówiła Monika Żur, reprezentujca ministra edukacji, jak również lubelską kurator oświaty, dodając, że jest wdzięczna organizatorom za pomysł organizacji wydarzenia i poruszanie tak istotnych tematów.
- Kryzys, z jakim spotyka się coraz szersze grono dzieci i młodzieży do tej pory był niezauważalny, pandemia na nowo zakreśliła ten obszar i pokazała, że nasza młodzież mają problemy natury psychicznej. Ważne, by je zauważyć i znaleźć rozwiązanie - zaznaczyła posłanka Beata Strzałka.
- Jako nauczyciel z całą stanowczością mogę podkreślić, że takie spotkania z ludźmi, który wiedzą więcej niż my są niezwykle cenne. Problemy z młodzieżą nasiliły się po pandemii, ale one występowały zawsze, często i rodzice i nauczyciele nie dostrzegają tego, że z młodym człowiekiem dzieje się coś złego, że trzeba mu pomóc. Dlatego tu jestem, by dowiedzieć się więcej o tak ważnym temacie - podsumował burmistrz Janusz Rosłan.
Na zakończenie zaplanowano też panel dyskusyjny.