Niedzielne popołudnie na deskach sceny w BCK upłynie pod znakiem spotkań z amatorskimi zespołami teatralnymi hołdującymi tradycjom wiejskim. Będzie można zobaczyć spektakle i widowiska obrzędowe, które przybliżają rytuały i zwyczaje mieszkańców biłgorajskich wsi.
Maryla Olejko, kierowniczka programowo-artystyczna placówki, podkreśla, że powiat biłgorajski jest bardzo płodny w teatry wiejskie. - Podczas ostatnich przeglądów zauważyć można było, że szczególną popularnością cieszą się widowiska obrzędowe i spektakle o tematyce wiejskiej. Widowiska obrzędowe, oprócz treści edukacyjnych, wprowadzają elementy humorystyczne. W spektaklach tego typu jest bardzo dużo improwizacji, żywych rozmów, o których można powiedzieć, że toczą się właściwie na poczekaniu. Pojawiają się także elementy humorystyczne, które przyciągają uwagę odbiorcy - tłumaczy Maryla Olejko.
Organizatorów przeglądu cieszy szczególnie fakt, że w zespołach coraz częściej pojawiają się młodzi ludzie. W tym roku o nominację na XXXV Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie będą walczyły cztery amatorskie zespoły teatralne. Po raz pierwszy wystąpi grupa "Incognito" z Turobina, która zaprezentuje spektakl, na podstawie scenariusza Elżbiety Trumińskiej, zatytułowany "Opowieść wigilijna XXI w." Członkowie Klubu Seniora z Frampola wystąpią z programem kabaretowym o tematyce wiejskiej. "W urzędzie" i "Sąsiadki" - to przedstawienia na podstawie scenariuszy Ludwiki Doliny i Ewy Bordzań - autorki skeczów, wierszy i członkini Biłgorajskiej Plejady Literackiej. Na scenie pojawi się także zespół "Jarzębina" z Bukowej, który wystąpi z przedstawieniem "Lesie, ty mój lesie" oraz aktorzy - amatorzy zrzeszeni w nadrzeczańskim zespole śpiewaczo - teatralnym ze spektaklem "Mikołajki". - Często się zdarza, że podczas przeglądu w Biłgoraju zespoły pierwszy raz mają kontakt ze sceną. Jest to więc dla nich świetna okazja, przed występem na sejmiku w Tarnogrodzie, na oswojenie się z przestrzenią sceniczną - zauważa Maryla Olejko.
Dokonania zespołów oceniać będą członkowie jury: Andrzej Sar - muzyk zajmujący się folklorem, Anna Iskra - folklorysta i choreograf oraz Maryla Olejko - instruktor teatralny.
Po prezentacji na scenie członkowie zespołów - jak co roku - będą mogli liczyć na omówienie przedstawienia i wskazówki jurorów.
Teatralnym zmaganiom w Biłgoraju towarzyszyć będą występy zespołów śpiewaczych. W repertuarze części zespołów znajdą się stare i mało znane kolędy i pastorałki. Swoją obecność na przeglądzie zapowiedziały m.in. zespoły: "Jarzębina" z Bukowej, "Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa czy dobrze znany już biłgorajskiej publiczności Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej.