W dniu 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Działanie władz komunistycznych miało na celu stłumienie wzrastających wówczas protestów i manifestacji przeciwko rządowi. W całym kraju ograniczone zostały prawa i wolności obywatelskie. Zawieszono m.in. działanie związków zawodowych, zakazano zgromadzeń publicznych i ograniczono dostęp do informacji. Wprowadzono godzinę policyjną i wprowadzono surowe kary za przestępstwa związane z działalnością opozycyjną.
Stan wojenny nie tylko ograniczył wolność, zastraszył i zniewolił obywateli. Wielu opozycjonistów zostało aresztowanych i internowanych. Za sprzeciw wobec działań władz, wielu z nich poniosło najwyższą cenę. 16 grudnia, podczas pacyfikacji strajkujących górników w kopalni "Wujek" zginęło 9 osób. Wśród ofiar był pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza.
Uroczystość upamiętniającą rocznicę tych wydarzeń zorganizowano w Biłgoraju. Na wydarzenie, które odbyło się we wtorek 13 grudnia, zaprosili Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Sanktuarium Diecezjalne Św. Marii Magdaleny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciel europoseł Beaty Mazurek, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka, wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra, zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, jak również młodzież szkolna i mieszkańcy Biłgoraja.
O wydarzeniach sprzed czterech dekad przypomnieli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w montażu słowno - muzycznym, który przybliżył atmosferę, jaka panowała w grudniu 1981 roku. Na zakończenie obchodów rocznicowych w intencji Ojczyzny odprawiona została msza święta.
- Niech te tragiczne w skutkach wydarzenia będą dla nas lekcją, abyśmy potrafili wyciągnąć z nich wnioski, aby w naszym kraju panowało dobro, a wspólne cele mobilizowały nas do pracy nad sobą i na rzecz naszej Ojczyzny - mówił ks. Mateusz Januszewski.