42 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. W odpowiedzi na decyzje władz komunistycznych górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek rozpoczęli strajk okupacyjny. Wśród protestujących był pochodzący z Tarnogrodu Józef Krzysztof Giza. Władze PRL postanowiły spacyfikować bunt górników. Doszło do starć z milicją, podczas których zabitych zostało dziewięciu górników, a 23 zostało rannych. Jednym z zabitych był Józef Giza. W momencie śmierci miał zaledwie 24 lata.
W niedzielę 17 grudnia w Tarnogrodzie zorganizowano jest uroczystość upamiętniająca górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie w intencji Ojczyzny i poległych w kopalni Wujek.
Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się członkowie rodziny Józefa Krzysztofa Gizy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, stowarzyszeń osób internowanych, NSZZ "Solidarność", oraz mieszkańcy Tarnogrodu, w asyście Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla "Bogdanka" przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie na grobie śp. Józefa Krzysztofa Gizy zostały złożone kwiaty.
Dalszą część wydarzenia zorganizowano w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. W programie znalazł się montaż słowno-muzyczny "Historia i pamięć" w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu oraz zespołu wokalnego TOK.