Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej powstał 45 lat temu na bazie Wiejskiego Domu Kultury. Pierwszym kierownikiem placówki został Janusz Głowala. Od początku działalności GOK skupia się na kultywowaniu tradycji i historii gminy.
Placówka ma na koncie liczne osiągnięcia, a wśród nich m.in. 6 nagród Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Nagrodę Oskara Kolberga, przyznaną przez ministra kultury za wybitne osiągnięcia kulturalne, liczne wydawnictwa, publikacje i wystawy. W zajęciach organizowanych przez GOK, w ramach kółek zainteresowań, uczestniczy regularnie około setka dzieci i młodzieży z terenu gminy. Do sukcesów GOK zaliczyć można również wpisanie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zwyczaju dunajowania w Łukowej i okolicach.
- Każda osoba z naszej gminy, nieważne w jakim wieku, znajdzie tu przestrzeń dla siebie - czy to w organizowanych ogniskach muzycznych, zimowiskach, wydarzeniach okolicznościowych, czy państwowych. GOK, to nie tylko budynek, tworzą go przed wszystkim dobrzy ludzie, którzy sprawiają, że nie brak motywacji i zapału do dalszego działania, rozwoju naszych talentów - plastycznych, głosowych, kulinarnych, świeckich i religijnych, że jest o nas głośno nie tylko w powiecie, czy województwie, ale także w całej Polsce - zaznaczają przedstawiciele GOK.
Uroczyste obchody 45-lecia działalności GOK Łukowa, z udziałem kierownictwa i pracowników placówki oraz mieszkańców Łukowej i okolic, zorganizowano we wtorek 14 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łukowej.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą, którą sprawował ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec. Po eucharystii ze spektaklem słowno - muzycznym wystąpił Zespół Lumen z Poznania. Widowisko "Jeśli mnie kochasz...", oparte na dzienniku duchowym św. Teresy Wielkiej, dedykowano twórcom kultury i pracownikom GOK.