Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Rozmowa tygodnia
2013.08.21 11:33 | aktualizacja: 2013.08.21 13:07

Szkoła dzisiaj to wyzwanie

Publikujemy pierwszy wywiad z nowym dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Stanisław Sitarz z "Budowlanką" związany jest od 15 roku życia, gdyż był uczniem tej szkoły. Do tej pory w placówce pełnił funkcję nauczyciela i kierownika warsztatów praktycznej nauki zawodu. Rozmawiamy o planach i wyzwaniach jakie czekają na niego, gdy 1 września obejmie funkcję dyrektora.
Szkoła dzisiaj to wyzwanie
Szkoła dzisiaj to wyzwanie

bilgorajska.pl - Jak zareagował Pan na informację, że to właśnie Pana wybrano na dyrektora jednej z największych szkół w powiecie?

Stanisław Sitarz - Jestem tym faktem poruszony. Wiem, że przede mną duże wyzwania. Wierzę, że im sprostam.

- Jaką ma Pan wizję szkoły?
- Pewne działania będą kontynuowane, ale podejmę także nowe wyzwania. Chciałbym uruchomić nowe kierunki zawodowe i nowe profile klas. Wiadomo trzeba się dostosowywać do kryteriów jakie obowiązują oraz uzyskać zgodę organu prowadzącego i kuratorium. Znam nauczycieli którzy tu pracują. Wierzę w ich potencjał, umiejętności i doświadczenie w przekonaniu, że chcemy dalej osiągać tak dobre wyniki, jak za czasów pana dyrektora Mieczysława Króla, który przepracował tutaj tak wiele lat.

- Gdy rozpoczynał Pan pracę w szkole wiele lat temu przyszła Panu myśl o byciu jej dyrektorem?
- Gdy przyszedłem tu do pracy byłem bardzo młody, miałem 21 lat. Na pewno o tym nie myślałem. Wtedy była to szkoła przyzakładowa. Ukończyłem tutejsze technikum. Gdy złożyłem dokumenty do Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa ubiegając się o pracę otrzymałem różne propozycje. Ówczesny kierownik Jan Sadowy pamiętał mnie z zajęć praktycznych, a wówczas nie było nauczycieli takich przedmiotów i zaproponowano mi objęcie tej funkcji. Podjąłem się jej z wielkimi obawami, ale ówcześni nauczyciele jak Pan Podolak, Małek, przyjęli mnie przychylnie i pomogli mi sprostać temu zadaniu. Uczyłem uczniów tylko kilka lat młodszych od siebie. Wydaje mi się, że podołałem tym wyzwaniom. Przez te lata prowadziłam różne budowy, z różnymi kierownikami. Wiele osób mi się przyglądało, czy taki młody chłopak poradzi sobie. Ale udało się.

- Czego oczekuje Pan od grona pedagogicznego?
- Szacunku i zrozumienia. Nawet jeśli będą z mojej strony uchybienia, jako człowieka omylnego, oczekuję zrozumienia. Podobnie będę postępował w stosunku do wszystkich nauczycieli. Szkoła dzisiaj to wyzwanie. Dziś placówka stoi na bardzo wysokim poziomie. Na pewno inne szkoły nam zazdroszczą i utrzymanie tego stanu rzeczy jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie w obecnej sytuacji niżu demograficznego.

- Czy może Pan liczyć na wsparcie ze strony poprzedniego dyrektora?
- Wierzę i liczę, że będzie mnie wspierał jeśli z czymkolwiek się do niego zwrócę. Znam Pana dyrektora tyle lat. Udzielał mi wskazówek jako kierownikowi i nauczycielowi. Gdy przychodziłem z problemem podchodził do wszystkiego rozsądnie i z szacunkiem.

- Co Pan myśli o dzisiejszej młodzieży? Jest inna niż, gdy Pan był młody?
- Młodzież jest bardzo fajna, zbliżona do moich czasów. Ma wiele dobrych cech, ale i swoje wady. Wydaje mi się, że dziś od młodzieży za mało się wymaga, za mało się ją angażuje w różne sprawy np. domowe. Jeżdżąc na praktyki zawodowe z młodzieżą do Niemiec, mogę powiedzieć, że nasi chłopcy i dziewczęta prezentowali się niezwykle pięknie, wspaniale wykonywali zadania. Polska młodzież to jest kwiat dzisiejszej Europy.

- 1 września minie 30 lat odkąd jest Pan związany ze szkołą. Nie myślał Pan o zmianie pracy?
- Aby być człowiekiem o dużym przygotowaniu i doświadczeniu trzeba pracować w jednym miejscu, by je zdobyć. Ciągle zmieniać stołki to nie dla mnie. Choć rozumiem ludzi którzy musieli wyjechać i pracować poza granicami kraju. Dla mnie to mordęga i osierocanie dzieci które tu zostały. To nie jest dobre. Trzeba szukać rozwiązań, rodzina powinna być razem. Współczuje tym rodzinom, które zostały do tego zmuszone przez niegodziwe zarobki w zakładach pracy.

- Czego więc Panu życzyć na najbliższe 5 lat?
- Chciałbym, aby szkoła w trakcie mojej kadencji nic nie straciła w notowaniach. Aby młodzież nadal chciała uczyć się w naszej placówce. Trwające remonty na pewno upiększą wizualnie wygląd szkoły. Baza do nauczania jest piękna i będziemy w dalszym ciągu wzbogacać to, co już mamy. Wierzę naprawdę, że kadra nauczycieli w tej szkole jest wspaniała i oddana szkole. To zresztą potwierdziły badania ewaluacji które miały miejsce w kwietniu. Szkoła wypadła bardzo dobrze. Także chylę czoła przed tymi wszystkimi którzy od lat tu pracują i te efekty są widoczne. Na pewno udało się pod kierunkiem dyrektora Króla i pań wicedyrektorek stworzyć wspaniały zespół i liczę, że będzie tak nadal.

- Powodzenia i dziękuję za rozmowę.
- Dziekuję.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Szkoła dzisiaj to wyzwanie, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 6547
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
CZ
979-2dc
~ Kolo  Sitarz ma zostać wyrzucony z PSL, bo Maryjan Tokarski do dziś nie może Ochłonąć z kompromitacji że jego Mazurek idiota i sąsiad przegrał wybory na dyrektora. Dobrze mówił radny Furlepa że to początek końca Tokarskich w powiecie.
21 sierpnia 2013
+16
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
e05-155
~ absolwent  do ~ wujek_władek   Pan "Żarówa"
25 sierpnia 2013
brak ocen
PL
a08-5dd
~ igor   znowu politycznie wybrany????
24 sierpnia 2013
+1
-0
PL
e05-155
~ wujek_władek   GRATULACJE !!! (różne rzeczy widziałem ale tego za tej kadencji się nie spodziewałem)
P.S. Ciekawe kto zostanie zastępcą??? <:D:D:D>
24 sierpnia 2013
brak ocen
PL
cfd-0b2
~ j.w   Pan Buczko to wizytówka tej szkoły ;)
23 sierpnia 2013
+1
-0
PL
553-c1b
~ hahaha   a tych pijaczkow od praktyk zawodowych co po pracy spia w parkach na lawkach nadal bedzie trzymal w szkole?
23 sierpnia 2013
+3
-0
PL
335-5c6
~ a jaki ?   a co z PSL by im nie pasował ? a z jakiej partii by chcieli ?
22 sierpnia 2013
+1
-0
PL
e08-d9e
~ gi   czemu to rodzice nie wybierają dyrektora skoro mogą prezydenta burmistrza itd?Kto tu komu płaci?
22 sierpnia 2013
+0
-1
PL
310-da7
~ g   ale, Pan Podolak, Małek i Pan Buczko,przyjęli mnie przychylnie i pomogli mi sprostać temu zadaniu, czyli woda w kotłowni sie lała??
21 sierpnia 2013
+2
-0
CZ
979-2dc
~ Kolo   Sitarz ma zostać wyrzucony z PSL, bo Maryjan Tokarski do dziś nie może Ochłonąć z kompromitacji że jego Mazurek idiota i sąsiad przegrał wybory na dyrektora. Dobrze mówił radny Furlepa że to początek końca Tokarskich w powiecie.
21 sierpnia 2013
+16
-2
PL
c8e-427
~ ja   o masakra !!!
21 sierpnia 2013
+3
-1
PL
a69-b34
~ czy to radny ?   a z jakiej listy startował do rady gminy Tereszpol ? czy z tej co na stronie internetowej pisze ?
21 sierpnia 2013
+3
-1
PL
3f4-51d
~ j23   Kadra na pewno jest oddana a w szczególności pijaczyna mały wuefista obecnie ratownik nad zalewem. Ciekawe jak długo wszyscy będą patrzyli na jego wyczyny
21 sierpnia 2013
+8
-6
PL
268-3f0
~ spoko gość   Gratulacje dla Pana Sitarza, a temu pyszałkowi (J.M) trochę nosa utarło! Przerost ambicji nad formą. Dyrektorzyna z teczki.
21 sierpnia 2013
+7
-1
PL
e07-2fd
~ fajny wywiad   nowy dyrektor mówi z sensem, trzymam kciuki aby udało mu się dobrze poprowadzić szkołę
21 sierpnia 2013
+8
-1
PL
a9a-b48
~ krzysztof605   znam goscia bedzie ok
21 sierpnia 2013
+5
-1
PL
618-ee4
~ kmiot   dobrze że On a nie jakis protegowany starosty!
21 sierpnia 2013
+5
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
dzisiaj, 10:55 Lubelszczyzna
Jedna czwarta zakażeń pochodzi z Lubelszczyzny
w poniedziałek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nagrody burmistrza dla dyrektorów i nauczycieli [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Magda Steczkowska wystąpi w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 15:00 Biłgoraj
PCK rozdawał żywność dla potrzebujących
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w środę, godzina 13:53 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w poniedziałek, godzina 11:56 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znów w czołówce pod względem zakażeń
w niedzielę, godzina 15:08 Wólka Czernięcińska
Otwarcie ciągu dróg powiatowych w Wólce Czernięcińskiej
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
w sobotę, godzina 19:37 Biłgoraj
W Biłgoraju otwarto biuro Solidarnej Polski
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio ma już 100 lat
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
w niedzielę, godzina 08:10 Nadrzecze
"Bidaczowskie opowieści" oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu
10 października 2021 Biłgoraj
Garażówka po raz 20.
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Chciała prawo jazdy za łapówkę
w czwartek, godzina 14:51 Biłgoraj
Ewakuacja klientów z marketu w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl