Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.03.10 12:45 | aktualizacja: 2014.03.10 15:32

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Starosta Biłgorajski, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących zaprosili na obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Uroczystość rozpoczęła się w poniedziałkowe przedpołudnie, 10 marca, w auli LO im. ONZ w Biłgoraju.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Żołnierze wyklęci to antykomunistyczny , niepodległościowy ruch partyzancki , stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR , toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zorganizowane zostały w poniedziałek, 10 marca. Środowiska kombatanckie, samorządowcy, młodzież szkolna spotkali się w auli LO im. ONZ w Biłgoraju. Wśród zaproszonych gości byli także Jacek Welter dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz dr hab. Jacek Wołoszyn z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie zabrakło prezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość płk Karoliny Krzysztoń i byłego prezesa Armii Krajowej Koła Rejonowego w Biłgoraju kpt. Stanisława Mazura.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Marian Klecha.

Uroczystość otworzył starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, który przypomniał, że dzień 1 marca jako Polacy obchodzimy uroczyście, składamy wówczas hołd tym, którzy mieli nie tylko marzenie o Niepodległej Polsce, ale też potrafili o nią walczyć. - Zygmunt Kałużyński mówił, że "Wolność wtedy ma pełną wartość ludzką, gdy zostaje wywalczona i gdy zależna jest od ryzyka i decyzji każdego, nie zaś gdy się ją otrzymuje" - przytoczył słowa dziennikarza starosta i dodał: - Sprawa rozpoczęta przez Żołnierzy Wyklętych to dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Wolność jest nam zadana. Jak mówił Papież Jan Paweł II "Poprzez wolność człowiek jest powołany do przyjęcia i realizacji prawdy. Wybierając i wypełniając prawdziwe dobro w życiu osobistym i rodzinnym, w rzeczywistości ekonomicznej i politycznej, czy wreszcie w środowisku narodowym, człowiek realizuje swoją wolność w prawdzie".

Podczas uroczystości dr hab. Jacek Wołoszyn wygłosił referat na temat konspiracyjnych organizacji młodzieżowych na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956, dr Jacek Romanek mówił natomiast o współpracy zbrojnego podziemia niepodległościowego i działaczy ludowych na terenie powiatu biłgorajskiego.

Uczestnicy obchodów mieli także okazję zobaczyć film dokumentalny "Podkowa", "Rajd Podkowy" z serii z "Archiwum IPN".

- Nasza obecność jest hołdem tym wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, cichym bohaterom, którzy do końca, mimo prześladowań i represji, pozostali wierni Polsce. Żołnierze Niezłomni trwać będą dopóty dopóki będzie trwać o nich pamięć. Dzisiejsze spotkanie to spłacenie długu wobec bojowników o Wolną Ojczyznę - podsumował starosta.

Na zakończenie poniedziałkowej uroczystości złożono wieńce pod tablicą umieszczoną na budynku byłej siedziby Starostwa Powiatowego.

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zaprosili starosta biłgorajski - Marian Tokarski, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie - Jacek Welter oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Marian Klecha

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 3.5000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4423
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
7ef-cf6
~ widz  Tylko po co te gęby pokazywać Jagusiewicza,Niespodziewańskiego,Książka przecież to wstyd na tak zacnej uroczystości.
10 marca 2014
+22
-0
PL
52b-6af
~ abc  A Pan Późniak to powinien być w tym czasie na lekcji WF z klasą 3D. Tak wynika z jego planu lekcji w RCEZ.
10 marca 2014
+13
-1
PL
863-520
~ ho  Ja bym chciał usłyszeć od starosty jaki ma program dla młodych żeby więcej zarabiali ,bo widzę on ,żyje non stop przeszłością ,a Mazurowi się dziwię , obok kogo ty siedzisz?Opamiętaj się
10 marca 2014
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
PL
7c3-622
~ TNT   OK. Żołnierzy podziemie niepoległościowego trzeba czcić, pamiętać o nich, obchodzić rocznice. To pierwszy krok. Drugi to podjąć takie działania, które doprowadzą do ukarania komunistycznych katów, członków komunistycznej bezpieki. Wszystkich! Nie mogą być chronieni przez porozumienie okrągłego stołu. Politycy nie spieszą się do wymierzenia sprawiedliwości, bo bezpieczniacy mają na nich teczki. Dlatego społeczeństwo musi domagać się rozliczeń jak najszybciej.
12 marca 2014
+3
-2
PL
a09-8f6
~ jago   wyklęty powstań ludu
11 marca 2014
+2
-0
PL
32f-c93
~ mo   Czemu Bara nie wykorzystał sytuacji i nie zbierał do puszki od przybyłych na pomniki Żydowskie?
11 marca 2014
+9
-3
PL
32f-c93
~ hi   Idzie 1 Maja ,to może starosta zrobi zebranie fabrykantów i spyta się ich czemu tak mało płacicie niewolnikom?Biedni nie jesteście .Macie po kilka żon ,kochanki ,samochody wille ,wasze konta w bankach puchną od szmalu ,więc o co chodzi?
11 marca 2014
+5
-1
PL
863-520
~ ho   Ja bym chciał usłyszeć od starosty jaki ma program dla młodych żeby więcej zarabiali ,bo widzę on ,żyje non stop przeszłością ,a Mazurowi się dziwię , obok kogo ty siedzisz?Opamiętaj się
10 marca 2014
+12
-0
PL
52b-6af
~ abc   A Pan Późniak to powinien być w tym czasie na lekcji WF z klasą 3D. Tak wynika z jego planu lekcji w RCEZ.
10 marca 2014
+13
-1
US
f72-9eb
~ vicvic   OD VIVIC
JAK DOJDZIESZ DO SIEBIE PO PRYCIE ,W NAGRODZIE DOSTANIESZ NASTEPNA
masz cos z rycerza
10 marca 2014
+2
-2
PL
488-1b9
~ w temacie.   Kto ich, wyklął? Kto stosował i stosuje, klątwy.
10 marca 2014
+4
-1
PL
7ef-cf6
~ odpowiem   Jak to kto? oni Jag.Nis.... Ks.... tak się pytasz jakbyś nie wiedział
10 marca 2014
+2
-0
PL
dbf-933
~ moim zdaniem   wszyscy walczyli wykleci , przeklęci , wywrotowcy i normalni dzięki nim mieliśmy komunę i kolejnych 40 lat z hakiem niewolnictwa dzisiaj bijemy brawo i hołdujemy .... komu ? tym co organizują spędy żeby mieć głosy do utrzymania się u żłoba
10 marca 2014
+1
-0
PL
d78-f23
~ j55   Nie wszystkim "wyklętym"należy się cześć i chwała.Różnie to bywało z ich walką o niepodległość.Z rąk niektórych zginęło wielu niewinnych ludzi.
10 marca 2014
+9
-1
PL
ee7-049
~ do widz   jak wyklęci to kto?
10 marca 2014
+1
-1
PL
aa8-7b2
~ do vicvic   Widac że w szkole z nauka bylo kiepsko u ciebie ciekawe jak z historia pewnie z klasy do klasy po znajomosciach a co do Pana Mazura to prosze z szacunkiem . A jak masz jakies pytania to zapytaj sie prosto w oczy ale pewnie brak ci odwagi
10 marca 2014
+2
-3
PL
7ef-cf6
~ widz   Tylko po co te gęby pokazywać Jagusiewicza,Niespodziewańskiego,Książka przecież to wstyd na tak zacnej uroczystości.
10 marca 2014
+22
-0
PL
600-a3d
~ bilgorajanka2   kawał ....dobrej lekcji historii dla młodych!
10 marca 2014
+3
-5
US
f72-9eb
~ vicvic   PLYTA AKOWIEC ZE SZCZEBRZESZYNA OBOK MAZURA----- TO WYKLETY?
10 marca 2014
+9
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
20 listopada 2021 Biłgoraj
Kontrole straży miejskiej w Biłgoraju. Wykryto nieprawidłowości
W ostatnim czasie na terenie Biłgoraja prowadzone były kontrole dotyczące odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że nie wszyscy przestrzegają zasad. Właścicieli nieruchomości zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości.
dzisiaj, 11:16 Krasne
Stracił panowanie nad ciągnikiem i wjechał do rowu
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
dzisiaj, 07:22 Aleksandrów
Gospodynie w telewizji śniadaniowej
dzisiaj, 11:24 Lubelszczyzna
Padł kolejny rekord. Prawie 30 tys. nowych zakażeń
17 listopada 2021 Biłgoraj
Nadleśnictwo odpowiada na artykuł pt. "Co dzieje się w lesie?"
Tydzień temu opublikowaliśmy artykuł pt. https://bilgorajska.pl/aktualnosc,25196,0,0,0,Co-dzieje-sie-w-lesieOE.html. Przedstawiliśmy obawy grupy działającej pod nazwą "Biłgoraj broni swojego lasu". Dziś, zgodnie z zapowiedzią prezentujemy stanowisko Nadleśnictwa Biłgoraj w tej kwestii.
dzisiaj, 16:37 Biłgoraj
Rozpoczął się montaż choinki
we wtorek, godzina 14:39 Biłgoraj
Przedszkole Samorządowe nr 2 apeluje o zwrot puszki z pieniędzmi
21 listopada 2021 Biszcza
47-latek usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy
Zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu pieszemu usłyszał 47-latek z powiatu pruszkowskiego, który w minioną środę w Biszczy oddalił się z miejsca wypadku. Pieszy, który dostał się pod koła kierowanego przez niego volkswagena, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zatrzymany mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ był w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywany za prowadzenie pod wpływem alkoholu.
w poniedziałek, godzina 09:06 Łukowa
Wypadek w gminie Łukowa. 4 osoby trafiły do szpitali
dzisiaj, 08:58 Lubelszczyzna
Na drogach zrobiło się ślisko. ZDW przygotowany do zimy
w sobotę, godzina 10:07 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 09:19 Kraj
Od jutra nowe obostrzenia
w niedzielę, godzina 07:17 Gmina Biłgoraj
Spotkanie informacyjne dotyczące programu "Czyste powietrze"
dzisiaj, 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
w niedzielę, godzina 11:13 Biłgoraj
Już podjęto działania w kierunku przebudowy autodromu
18 listopada 2021 Zwierzyniec
Wypadek na trasie 858. Nie żyje mieszkanka gminy Tereszpol
w poniedziałek, godzina 17:59 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w poniedziałek, godzina 13:08 Biłgoraj
Co mieszkańcy Biłgoraja myślą na temat świątecznych ozdób?
w piątek, godzina 10:12 Gmina Biłgoraj
Pensja wójta w górę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl