Projekt "Aktywny obywatel to ja" realizowany był od lipca do grudnia br. Udział w nim wzięło 15 szkół z 13 miejscowości powiatu Biłgorajskiego. Z Biłgoraja, Tarnogrodu, Józefowa, Różańca, Łukowej, Frampola, Biszczy, Obszy, Potoka Górnego, Gromady, Księżpola oraz Goraja. - Głównym celem projektu było pobudzenie aktywności społecznej młodzieży z małych miast i wsi powiatu biłgorajskiego, poprzez zaplanowanie działań wolontarystycznych - mówi Agnieszka Neuman-Lipińska, koordynator projektu.
Projekt w którym uczestniczyła młodzież składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich był udział w trzydniowym szkoleniu. Uczniowie m.in. dowiedzieli się o tym jakie mają prawa, a jakie zadania, a także czym jest wolontariat i na czym polega.
Kolejną częścią projektu były wizyty studyjne. Z każdej placówki biorącej udział w projekcie wytypowano jedną najbardziej aktywną osobę, która pojechała na wizytę studyjną. Przeprowadzane były one w Biłgoraju, Lublinie i Krakowie. - Do każdego z miasta pojechało 15 uczniów. Młodzież wyjeżdżała i odwiedzała instytucje związane z wolontariatem gdzie praca wolontariuszy jest aktywnie wykorzystywana. Młodzież odwiedziła m.in. biłgorajski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko" w Krakowie, a także Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie - mówi Sylwia Rorata.
Ponadto w trakcie trwania projektu zorganizowano dwa konkursy. Pierwszym był konkurs plastyczny na najciekawszy plakat promujący idee wolontariatu. W konkursie tym zwyciężyło Gimnazjum im. Pawła Adamka w Łukowej. Ponadto w szkole w której młodzież podczas całych warsztatów wykazała się szczególną aktywnością utworzono klub aktywnej młodzieży. Zwyciężył Zespół Szkół w Tereszpolu-Kukiełki i w nagrodę otrzymał zestaw mebli.
Zakończeniem projektu "Aktywny obywatel to ja", była zorganizowanie 3 grudnia konferencja pn. "Aktywizacja społeczności poprzez wolontariat". Podczas niej zaprezentowano wszystkie działania, które zostały przeprowadzone w ramach projektu. Przybliżono również młodzieży pracę wolontariuszy w powiecie biłgorajskim.
O działalności wolontariuszy w Polskim Czerwonym Krzyżu oddz.w Biłgoraju mówiła Jadwiga Dzido. Maciej Mulawa koordynator programowy z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej mówił o programie "Działamy lokalnie". Wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński opowiedział o działalność wolontarystycznej na terenie Gminy Biłgoraj.
Podczas konferencji zaprezentowała się również młodzież, która angażuje się w wolontariat. O zaangażowaniu młodych w wolontariat szkolny mówili uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju, natomiast wolontariusze Fundacji Pomocy Dzieciom "Krzyk", Gabriela Tutka, Anna Wolanin, Kamil Tomczyszyn, Anna Marzec opowiedzieli o swojej przygodzie z wolontariatem.
Na koniec spotkania wszystkim uczestnikom projektu wręczono dyplomy.
Realizatorem projektu "Aktywny obywatel to Ja" była Fundacja Pomocy Dzieciom "Krzyk". Projekt współfinansowany był ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich