Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.04.10 21:51

81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Wiosną 1940 r., sowiecka policja polityczna na mocy uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Postanowili zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

W tym roku przypada przypada 81. tych tragicznych wydarzeń. W sobotę, 10 kwietnia w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe, które połączono z obchodami 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju, której przewodniczył ks. proboszcz Roman Sawic.

- Chcieli oddać hołd tym, z których krwi wyrastamy, aby być przykładem dla młodego pokolenia, które będzie dzierżyło odpowiedzialność za przyszłe losy Polski - mówił kapłan, nawiązując do katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu, zginęli członkowie delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, wśród których był prezydent Lech Kaczyński.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz stowarzyszeń i organizacji, udali się na cmentarz przy ul. Lubelskiej, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 2376
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   Twarze zakryte, rozpoznaję z trudem ale Maryjana Jago i Stacha Schodzia rozpoznałem. Pierwszy sztandarowy były poborca podatkowy powiatowego wydziału finansowego. Gdy na wsi usłyszeli chłopi, że przybył z tytułami wykonawczymi /tak się wtedy nazywało tytuły egzekucyjne/ to dostawali gęsiej skórki. Zabierał wszystko-głowkę maszyny do szycia wdowie co miała na utrzymaniu chyba z 10 dzieci. Szarpał się z nią /wdową a nie maszyną/ aż ta upadła na podłogę. Raz trafił do dłużnika i ze strychu ściągnął rower marki Simson, który został sprowadzony do wsi w ramach reparacji wojennych przez tego chłopa bo był na robotach przymusowych w III Rzeszy. Potem na podwórzu wywiązała się szarpanina o ten rower i zdenerwowany chłopina przyłożył naszemu poborcy cegłą w plecy. Sprawy potem były w sądzie i okazało się, że ten chłopina wcale dłużnikiem nie był tylko jego imiennik o tym samym nazwisku i imieniu ale imię ojca było inne. Stach to też weteran i patriota. Ciekawe dlaczego jak był we władzach powiatu to wraz z PiS- lamską bandą oddał szpital w dzierżawę i teraz mieszkańcy muszą leczyć się w Leżajsku i Zamościu. A przecież władze powiatu ustawowo są zobowiązane do zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom i za to biorą niemałe apanaże. Forsa tak ale zajmować się szpitalem nie. Teraz starosta z PiS co obiecywał,że zajmie się szpitalem do tej pory nie zrobił nic. Dla nich ważne, żeby wieniec kupić na rachunek starostwa i przed kamieniem składać pokłony. Poganie naszych czasów. Jednego dnia pod ołtarz a drugiego stać przed kamieniem i część mu oddawać. Jeden mój rozmówca mówił, że to są takie mózułmany a ja mu na to żeby nie obrażał mózułmanów bo ci spod kamienia na którym napisano Smoleńsk nie można do nich przyrównywać. Są od nich gorsi. Czy ktoś widział, żeby wyznawca Allacha oddawał część kamieniowi niezależnie co na nim wyryto?
11 kwietnia 2021
+9
-3
Grzegorz z Chetyna  do blondyn   Policja widzi ich tak samo, jak tłumy wiernych w kościołach... :(
11 kwietnia 2021
+7
-4
blondyn   Mam pytanie Czy dziś tj.10.04 Policja biłgorajska ma wolne /strajkuje czy jeszcze cos innego ma za zadanie??? Pytam bo od godz 21 na ulicach biłgorajski trwa szaleństwo... pisk opon, sciganie, jeżdżenie grupami samochodów, warkot, że trudno spokojnie siedzieć w domach. Jeżdzili w kółko ulicami miasta te same samochody, warkot i pisk opon...Grupy młodzieży na parkingach przy samochodach a podobno szczyt pandemii, zakaz gromadzeń. Czy naprawdę policja tego nie widzi, nie słyszy, nie ma żadnych patroli na ulicach miasta??? A takie śliczne nowe auta dostali.
10 kwietnia 2021
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 08:52 Smólsko
Impreza w remizie na ponad 100 osób. Interweniowała policja
W sobotni wieczór 1 maja, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wpłynęło zawiadomienie o trwającej imprezie w jednej z remiz OSP. Funkcjonariusze sprawdzili informację. Okazało się, że bawi się ponad 100 osób.
dzisiaj, 13:25 Kraj
Luzowanie obostrzeń. Są zmiany w harmonogramie
w niedzielę, godzina 12:54 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na trasie 835. Zginął rowerzysta
w niedzielę, godzina 13:39 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę 9 maja, po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowana została biłgorajska wyprzedaż garażowa. Wzięło w niej udział kilkaset osób, chętnych do kupna i sprzedaży produktów.
dzisiaj, 09:18 Gmina Biłgoraj
Nie będzie wody
dzisiaj, 08:37 Tomaszów Lubelski
Nietrzeźwy 55-latek z gminy Biłgoraj sprawcą kolizji
we wtorek, godzina 08:19 Tarnogród
Odkrycia archeologiczne w Tarnogrodzie
Aktualnie na terenie miasta realizowane są roboty ziemne związane z wykonaniem inwestycji drogowej "Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Biłgoraj - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska od km 90+490 do km 115+875 na odcinku Biłgoraj - granica województwa". Jak przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podczas prac dokonano wyjątkowego odkrycia.
dzisiaj, 10:49 Lubelszczyzna
18 przypadków śmiertelnych na Lubelszczyźnie, 1 w powiecie
w poniedziałek, godzina 10:03 Biłgoraj
Wikary skazany za czyny pedofilskie
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
8 lat pozbawienia wolności grozi 38-latkowi, który kierując volvo uderzył w wiatę, powodując śmierć dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie karany między innymi za pobicia i groźby, wczoraj usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
2 maja 2021 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
5 maja 2021 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w poniedziałek, godzina 10:43 Gmina Obsza
Pobił swoją babcię. Kobieta zmarła, teraz grozi mu dożywocie
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
we wtorek, godzina 14:46 Biłgoraj
W Biłgoraju ruszyły Punkty Szczepień Powszechnych
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany w centrum Biłgoraja
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Dziś, w sobotę, 8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. By upamiętnić tę wyjątkową datę w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe. Z uwagi na trwającą pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter.
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
dzisiaj, 08:25 Józefów
Dotacja na fotowoltaikę potwierdzona
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 08:35 Powiat
Umowy na remont trzech dróg powiatowych podpisane
5 maja 2021 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
dzisiaj, 08:17 Dąbrowica
Podróżują po Europie on-line
we wtorek, godzina 11:00 Lubelszczyzna
Dzienne dane o koronawirusie. Wzrost zakażeń o tysiąc przypadków
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl