Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.04.10 21:51

81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

W sobotnie popołudnie, 10 kwietnia w Biłgoraju upamiętniono polskich oficerów pomordowanych na terenie byłego ZSRR w 1940 r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej, w 11. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystości miały symboliczny charakter.
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Wiosną 1940 r., sowiecka policja polityczna na mocy uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Postanowili zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

W tym roku przypada przypada 81. tych tragicznych wydarzeń. W sobotę, 10 kwietnia w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe, które połączono z obchodami 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju, której przewodniczył ks. proboszcz Roman Sawic.

- Chcieli oddać hołd tym, z których krwi wyrastamy, aby być przykładem dla młodego pokolenia, które będzie dzierżyło odpowiedzialność za przyszłe losy Polski - mówił kapłan, nawiązując do katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie rządowego samolotu, zginęli członkowie delegacji polskiej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, wśród których był prezydent Lech Kaczyński.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz stowarzyszeń i organizacji, udali się na cmentarz przy ul. Lubelskiej, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
81. rocznica zbrodni katyńskiej i 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 2486
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
JKlemens   Twarze zakryte, rozpoznaję z trudem ale Maryjana Jago i Stacha Schodzia rozpoznałem. Pierwszy sztandarowy były poborca podatkowy powiatowego wydziału finansowego. Gdy na wsi usłyszeli chłopi, że przybył z tytułami wykonawczymi /tak się wtedy nazywało tytuły egzekucyjne/ to dostawali gęsiej skórki. Zabierał wszystko-głowkę maszyny do szycia wdowie co miała na utrzymaniu chyba z 10 dzieci. Szarpał się z nią /wdową a nie maszyną/ aż ta upadła na podłogę. Raz trafił do dłużnika i ze strychu ściągnął rower marki Simson, który został sprowadzony do wsi w ramach reparacji wojennych przez tego chłopa bo był na robotach przymusowych w III Rzeszy. Potem na podwórzu wywiązała się szarpanina o ten rower i zdenerwowany chłopina przyłożył naszemu poborcy cegłą w plecy. Sprawy potem były w sądzie i okazało się, że ten chłopina wcale dłużnikiem nie był tylko jego imiennik o tym samym nazwisku i imieniu ale imię ojca było inne. Stach to też weteran i patriota. Ciekawe dlaczego jak był we władzach powiatu to wraz z PiS- lamską bandą oddał szpital w dzierżawę i teraz mieszkańcy muszą leczyć się w Leżajsku i Zamościu. A przecież władze powiatu ustawowo są zobowiązane do zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom i za to biorą niemałe apanaże. Forsa tak ale zajmować się szpitalem nie. Teraz starosta z PiS co obiecywał,że zajmie się szpitalem do tej pory nie zrobił nic. Dla nich ważne, żeby wieniec kupić na rachunek starostwa i przed kamieniem składać pokłony. Poganie naszych czasów. Jednego dnia pod ołtarz a drugiego stać przed kamieniem i część mu oddawać. Jeden mój rozmówca mówił, że to są takie mózułmany a ja mu na to żeby nie obrażał mózułmanów bo ci spod kamienia na którym napisano Smoleńsk nie można do nich przyrównywać. Są od nich gorsi. Czy ktoś widział, żeby wyznawca Allacha oddawał część kamieniowi niezależnie co na nim wyryto?
11 kwietnia 2021
+9
-3
Grzegorz z Chetyna  do blondyn   Policja widzi ich tak samo, jak tłumy wiernych w kościołach... :(
11 kwietnia 2021
+7
-4
blondyn   Mam pytanie Czy dziś tj.10.04 Policja biłgorajska ma wolne /strajkuje czy jeszcze cos innego ma za zadanie??? Pytam bo od godz 21 na ulicach biłgorajski trwa szaleństwo... pisk opon, sciganie, jeżdżenie grupami samochodów, warkot, że trudno spokojnie siedzieć w domach. Jeżdzili w kółko ulicami miasta te same samochody, warkot i pisk opon...Grupy młodzieży na parkingach przy samochodach a podobno szczyt pandemii, zakaz gromadzeń. Czy naprawdę policja tego nie widzi, nie słyszy, nie ma żadnych patroli na ulicach miasta??? A takie śliczne nowe auta dostali.
10 kwietnia 2021
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w piątek, godzina 23:08 Biłgoraj
"W rytmie miasta"
dzisiaj, 11:22 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
dzisiaj, 09:26 Biłgoraj
Od najbliższej niedzieli przestaje obowiązywać dyspensa od uczestnictwa we mszy św.
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
dzisiaj, 10:04 Gmina Biłgoraj
Wójt apeluje o racjonalne korzystanie z wody
w piątek, godzina 15:59 Powiat
Absolutorium dla Zarządu Powiatu
W piątkowe popołudnie 18 czerwca odbyła się sesja Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o wykonaniu budżetu za ubiegły rok. Radni głosowali też nad udzieleniem absolutorium całemu zarządowi, czyli wyrażeniem poparcia dla gospodarki finansowej organu samorządowego.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 08:15 Biłgoraj
Zwycięstwo w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
w piątek, godzina 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl